Google zbada serce za pomocą kamery w smartfonie

W tym miesiącu Google doda możliwość monitorowania pracy serca i oddechu do aplikacji Fit na telefonach Pixel, a w przyszłości również na urządzaniach z Androidem.

Publikacja: 05.02.2021 11:44

Google zbada serce za pomocą kamery w smartfonie

Foto: Bloomberg

Obie funkcje dzięki kamerze smartfona zmierzą częstość oddechów, monitorując wznoszenie i opadanie klatki piersiowej użytkownika, oraz tętno, śledząc zmianę koloru, gdy krew przepływa przez koniuszek palca.

Google zastrzega jednak, że te funkcje mają na celu jedynie umożliwić użytkownikom śledzenie ogólnego stanu zdrowia i nie mogą oceniać ani diagnozować schorzeń.

CZYTAJ TAKŻE: System sprawdzi, jak dbasz o zdrowie i co jesz. Nagrodzi albo ukarze

Użytkownik chcąc zmierzyć częstość oddechów musi skierować przednią kamerę telefonu na głowę i klatkę piersiową, a smartfon obliczy liczbę oddechów wykonywanych na minutę. Z kolei, aby zmierzyć tętno należy położyć palec na tylnym aparacie.

Podczas briefingu prasowego Jack Po, menedżer ds. produktów w Google Health mówił, że lekarz liczy częstość oddechów pacjenta, obserwując, jak jego klatka piersiowa unosi się i opada, a funkcja Google będzie to replikować. – Technika uczenia maszynowego, z której korzystamy, zasadniczo stara się to naśladować – powiedział Jack Po.

Jiening Zhan, kierownik techniczny w Google Health mówił, że wewnętrzne badania na telefonach Pixel wykazały, że funkcja badania częstości oddechów była dokładna zarówno u osób z chorobami, jak i bez. Z kolei mierzenie tętna było dokładne w 98 proc. Ta funkcja została przetestowana na ludziach o różnych odcieniach skóry i miała podobną dokładność dla jasnej i ciemnej karnacji.

Gadżety
Najdziwniejszy pojazd świata jest sterowany myślami. Sposób na zatłoczone miasta?
Gadżety
Apple szykuje rewolucyjną zmianę. Nadciąga składany iPhone
Gadżety
Sprzedaż pecetów wystrzeli. A ceny? Pojawił się potężny bodziec
Gadżety
Oto nowinki technologiczne, które mają podbić świat. Rusza CES 2024
Gadżety
Zmieniają się przyciski w klawiaturach. „Przełomowy moment w historii Windows"