Od napaści Władimira Putina na Ukrainę sprzęt AGD i RTV podrożał w Rosji średnio o połowę. Sprzedaż i montaż w Rosji przerwały m.in.: LG, Samsung, Dell, Sharp, Apple, Nokia i inni. W związku z tym klienci musieli przerzucić się na sprzęt z odzysku. W marcu Rosjanie zaczęli kupować używany sprzęt IT znacznie częściej.

Świadczą o tym dane serwisów reklamowych „Announcement VKontakte”, „Yula” i „Avito”, z którymi rozmawiała RIA Nowosti. Popyt na używane laptopy i sprzęt AGD wzrósł o 35 proc., a liczba sprzedanych urządzeń wzrosła o 23 proc. Użytkownicy najczęściej kupowali telefony i tablety — odpowiadały za co drugie ogłoszenie w kategorii elektronika (51 proc.). Co piąty użytkownik (20 proc.) szukał sprzętu AGD. 17,5 proc. odbiorców usług jest zainteresowanych używanymi komputerami.

Czytaj więcej

Kolejne 100 tys. specjalistów IT ucieknie z Rosji. Kreml chce ich zatrzymać

Według Avito zapotrzebowanie na laptopy w marcu wzrosło o 28 proc. w porównaniu do lutego. Średni koszt używanego laptopa to 32,4 tys. rubli (ok. 700 zł).

Z kolei używane komputery stacjonarne kupowano o 27 proc. częściej niż miesiąc wcześniej, a telefony komórkowe - o 16 proc. częściej. Średnia cena używanego smartfona to 24,5 tysiąca rubli (544 zł).

Wraz z wycofaniem się światowych marek IT w rosyjskim internecie podwoiła się też liczba fałszywych sklepów Apple.