„Zabójca smartfonów” wchodzi do sprzedaży. Ekran na dłoni i sztuczna inteligencja

Producent niezwykle nowatorskiego urządzenia bez wyświetlacza i z obrazem wyświetlanym na dłoni, zamiast ekranu, które miałoby zastąpić smartfony, ujawni urządzenie 14 października podczas zaćmienia słońca

Aktualizacja: 28.09.2023 09:35 Publikacja: 11.09.2023 13:54

Imran Chaudhri pracował dla Apple, teraz rozwija swój niezwykły projekt

Imran Chaudhri pracował dla Apple, teraz rozwija swój niezwykły projekt

Foto: Humane/X

Innowacyjny projekt, który kilka miesięcy temu, gdy go ujawniono, stał się hitem internetu, teraz ma trafić do sprzedaży. W sieci już pomysł, za którym stoi były projektant iPhone`ów, określa się jako „zabójcę smartfonów”, gdyż nie byłyby już potrzebne.

Imran Chaudhri, amerykański inżynier, który przez ponad 20 lat pracował dla Apple, opracował nowatorską technologię ubieralną (wearables) z zaszytą sztuczną inteligencją. Ma ona zastąpić tradycyjny telefon komórkowy czy inne urządzenia mobilne. Rozwijający tę technologię start-up Humane zapowiedział premierę innowacyjnego gadżetu o nazwie Ai Pin na 14 października.

Smartfon bez ekranu i z AI

W praktyce to niewielkich rozmiarów smartfon bez ekranu, wyposażony w projektor, który można przypiąć do naszego ubrania. Sprzęt można obsługiwać przy użyciu głosu. Dzięki systemom AI – bez potrzeby klikania w klawisze i sięgania do wyświetlacza – użytkownik ma wchodzić w interakcję z urządzeniem. Treść powiadomienia, kto właśnie dzwoni wyświetlana może być wprost na dłoni. Ai Pin ma wbudowane też kamerkę, głośnik i mikrofon, za pośrednictwem których można poprosić chatbota np. o wyszukanie pobliskiej restauracji czy o napisanie maila do wybranej osoby.

Czytaj więcej

To koniec smartfonów? Projektant iPhonów stworzył przełomowe urządzenie

Humane swój projekt zaprezentował światu po raz pierwszy w maju na konferencji naukowej TED. Chaudhri w trakcie pokazu wyjął z kieszeni baton i spytał, czy może go zjeść. Kamerka momentalnie zeskanowała opakowanie, wyszukała w sieci jego skład, a ponieważ asystent AI na bieżąco uczy się użytkownika i zna jego przyzwyczajenia, czy również choroby i alergie, bot szybko zarekomendował, by Imran zrezygnował z tego posiłku. AI przypomniała mu, że ma uczulenie na pewne składniki. Chwilę później Chaudhri stuknął dwoma palcami w urządzenie wpięte w kurtkę, a bot zaczął w czasie rzeczywistym tłumaczyć wypowiadane przez niego słowa na inny język. Rozwiązanie to może „mówić” naszym głosem (klonując go), ale w dowolnym innym języku.

Czytaj więcej

Chiny mają super procesor. Amerykanie w szoku, chcą zaostrzenia sankcji

Chaudhri nie bez powodu wybrał 14 października na datę premiery Ai Pin. Jak podkreśla twórca wynalazku, „w październiku ma miejsce niesamowite wydarzenie na niebie: zaćmienie”. – Zaćmienie jest dla nas ważnym symbolem. To nowy duchowy początek – oznajmił w były inżynier Apple w swoich mediach społecznościowych.

Dzieło byłego inżyniera Apple

Chaudhri odszedł z Apple sześć lat temu. Wcześniej odpowiadał za tworzenie interfejsów użytkownika w iPhone`ach, a także projektował takie kultowe sprzęty, jak Mac, iPod, iPad, Apple TV, czy Apple Watch. Start-up Humane przekonuje, iż jego koncept sprawi, że będziemy korzystać z bardziej poręcznych intuicyjnych gadżetów niż dotąd. Udowodnić ma, że do obcowania z licznymi cyfrowymi usługami nie potrzeba żadnego gadżetu w ręku, czy ekranu przed oczami.

Gadżety
Najdziwniejszy pojazd świata jest sterowany myślami. Sposób na zatłoczone miasta?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gadżety
Apple szykuje rewolucyjną zmianę. Nadciąga składany iPhone
Gadżety
Sprzedaż pecetów wystrzeli. A ceny? Pojawił się potężny bodziec
Gadżety
Oto nowinki technologiczne, które mają podbić świat. Rusza CES 2024
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gadżety
Zmieniają się przyciski w klawiaturach. „Przełomowy moment w historii Windows"