Amazon dusił sprzedawców, teraz ma problem

Austriackie władze antymonopolowe wszczęły wobec firmy postępowanie w sprawie potencjalnego nadużywania pozycji dominującej w handlu online.

Publikacja: 14.02.2019 13:56

Amazon ma wielu wrogów. Protest w Nowym Jorku przeciw planom otwarcia nowego biura koncernu.

Amazon ma wielu wrogów. Protest w Nowym Jorku przeciw planom otwarcia nowego biura koncernu.

Foto: Bloomberg

Zdaniem austriackich federalnych władz antymonopolowych (BWB) Amazon na swoje platformie internetowej dyskryminował produkty od austriackich sprzedawców, ponieważ firma wołała promować własną ofertę. BWB zarzuca Amazonowi stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych, jednak nie precyzuje o jakiego rodzaju działania chodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon na celowniku Niemiec

Zgodnie ze skargami, jakie trafiają do urzędu, Amazon potrafił nagle i bez wyraźnego powodu blokować niektóre konta sprzedawców. Ponadto miał zmuszać sprzedawców do ujawniania wrażliwych danych o cenach, generowanych marżach i innych wrażliwych informacjach, które nie były mu potrzebne. Detaliści oskarżyli także Amazon o usunięcie ich z rankingu np. najlepiej sprzedających się produktów i wprowadzenie do umów klauzul dotyczących zagranicznej jurysdykcji, co utrudnia im podjęcie kroków prawnych przeciwko tej firmie.

""

Bloomberg

Foto: cyfrowa.rp.pl

Firma miała się też posuwać do takich działań wobec konkurentów, jak podawanie kupującym niewłaściwych informacji odnośnie warunków dostawy zakupionych produktów.

Reklama
Reklama

– Świat cyfrowy nie jest próżnią prawną, firmy działające w skali globalnej muszą przestrzegać obowiązujących przepisów i regulacji austriackich – wyjaśnia w komunikacie Theodor Thanner, szef BWB.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon najwięcej wartą spółką. A kto najbogatszym człowiekiem?

Austracy zdecydowali się na rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego po tym, jak w podobnych sprawach na interwencje zdecydowały się Niemcy oraz Komisja Europejska, która w listopadzie informowała o otwarciu postępowania wyjaśniającego. Dotąd najwyższą karę za nadużywanie pozycji dominującej Komisja Europejska nałożyła na Google. W 2017 r. było to 2,4 mld euro.

Globalne Interesy
Koniec dominacji Google i Microsoftu? Giganci AI uruchamiają nową usługę
Globalne Interesy
Trump ma uzyskać mocną odpowiedź. Nadchodzi smartfon „Made in Europe”
Globalne Interesy
Noclegowy gigant w kryzysie? Protesty i „aplikacja do wszystkiego"
Globalne Interesy
Ślub multimiliardera budzi kontrowersje. Protesty w Wenecji
Globalne Interesy
USA mogą wyłączyć Europę? Cyfrowy „guzik" Donalda Trumpa rozpala wyobraźnię
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama