Tak źle jeszcze nie było. Firma, która – dzięki tak rozpoznawalnym brandom, jak SonyEricsson czy Xperia – była niegdyś fundamentem rosnącego rynku telefonów komórkowych, zalicza spektakularny spadek. Popularność aparatów koncernu pobiła niechlubny rekord. Tego typu sprzęt w okresie od stycznia do końca marca 2019 r. kupiło ledwie nieco ponad milion użytkowników. Rok temu sprzedaż smartfonów Sony sięgała 2,7 mln sztuk, zaś dwa lata temu – blisko 3 mln. To znacznie mniej niż w rekordowych kwartałach w latach 2013–2014. Wówczas sprzedaż sięgała 10–19 mln sztuk, czyli więcej, niż Sony sprzedało przez cały miniony rok (ok. 6,5 mln słuchawek).
CZYTAJ TAKŻE: Smartfony z giętkimi ekranami. Czy skuszą klientów?
Mobilna dywizja Sony znalazła się w poważnych kłopotach. W ciągu ostatniego roku jej przychody spadły o 31 proc., do poziomu 226 mld jenów (7,8 mld zł). Z kolei straty operacyjne producenta za rok fiskalny 2018 sięgnęły 97 mld jenów. Firma w okresie od marca 2018 r. do marca 2019 r. wprowadziła na rynek o 35 proc. mniej urządzeń, niż początkowo planowała. Wstępne prognozy na ten okres mówiły o 10 mln sprzedanych smartfonów. Potem weryfikowano jednak założenia do 9, później 7, a finalnie 6,5 mln aparatów. Nie inaczej jest teraz – Japończycy zdecydowali się na korektę swoich dotychczasowych prognoz na kolejny rok fiskalny, zmniejszając je do poziomu zaledwie 5 mln egzemplarzy.
Koncern próbuje wdrażać program ratunkowy, który zakłada zamknięcie zakładu w Chinach i przeniesienie produkcji do fabryki w Tajlandii, a także opuszczenie niektórych, najmniej dochodowych rynków (np. Ameryki Płd.) i skoncentrowanie się na USA, Europie i naturalnie rynku krajowym. Założenie jest takie, że efekty tych działań przyniosą efekty w ciągu dwóch lat. Firma liczy, że dział mobilny zacznie przynosić zyski do marca 2021 r.
CZYTAJ TAKŻE: Sony zamyka fabrykę w Chinach. To nie przez wojnę handlową