Kłopoty Facebooka. W USA chcą zablokować fuzję jego serwisów

Bloomberg

Amerykańska Federalna Komisja Handlu może pokrzyżować plany Marka Zuckerbega, który chce połączenia swoich platform społecznościowych, tzn. Instagrama, Messengera oraz WhatsAppa.

Komisja prowadzi śledztwo antymonopolowe przeciwko Facebookowi, który ich zdaniem łamie zasady uczciwej i zdrowej konkurencji. Komisja wszczęła dochodzenie na wiosne, zaraz po ogłoszeniu planu połączenia platform. Zdaniem amerykańskiego giganta dzięki temu użytkownicy mogliby łatwiej i wygodniej porozumiewać się między sobą. Zuckerbeg zapewnia, że chce zbudować „fundamenty komunikacji społecznej zgodne z kierunkiem, na którym ludziom coraz bardziej zależy”.

CZYTAJ TAKŻE: Kłopoty Facebooka. Aktywuje aparaty w smartfonach

W praktyce umożliwia to przesyłanie zaszyfrowanych wiadomości przez 2,7 miliardów osób i to wszystko w w ramach jednej dedykowanej aplikacji. Te wiadomości natomiast będzie można odbierać w innym programie.

Według doniesień dzienników „New York Times” i „Wall Street Journal” Komisja uważa, że wchłonięcie przez Facebook aplikacji zmniejszy konkurencję w mediach społecznościowych. Przewodniczący FTC Joseph Simon w sierpniowym wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Financial Times” powiedział, że ta integracja zniweczyłaby wszelkie możliwości rozbicia firmy, gdyby Komisja uznała ich praktyki za niekonkurencyjne. Łatwiej jest bowiem przeprowadzić odpowiednie procedury, jeśli firmy utrzymują odrębne struktury biznesowe i nie posiadają zintegrowanej infrastruktury.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook zmienia logo. Nowe barwy mają zakryć problemy

To gorący czas dla Facebooka, niedawno miały miejsce bowiem potężne wycieki danych, w tym do firmy analitycznej Cambridge Analytica. Wówczas Federalna Komisja Handlu nałożyła na Facebooka rekordową karę w wysokości 5 mld dolarów. Dodatkowo różne dochodzenia prowadzone pod kątem monopolistycznym m.in. przez Departament Sprawidliwości USA, czy Kongres miały nawet zmusić koncern do rezygnacji z kolejnego zakupu, aplikacji Houseparty, dzięki której użytkownicy mogą prowadzić grupowe rozmowy wideo.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski fintech startuje w 32 krajach. Wspiera go gigant

Startup ZEN, kierowany przez Dawida Rożka, ogłosił swój oficjalny debiut na rynku. Spółka działająca ...

CD Projekt goni Orlen. Gdzie są granice dla producentów gier

Kapitalizacja wielu studiów jest rekordowo wysoka i przewyższa wyceny biur maklerskich. Czy ceny akcji ...

CD Projekt potwierdza: „Cyberpunk” wraca do sklepu Sony

Akcje studia mocno podrożały we wtorek na fali spekulacji o powrocie gry polskiego studia ...

Po raz pierwszy w historii CD przegrywa z winylami

Technologia płyt kompaktowych, która kilkadziesiąt lat temu „zabiła” rynek czarnych krążków, sama padła ofiarą ...

Chińscy techno-giganci rezygnują z giełdy w USA

Szykowane na najbliższe miesiące wielkie debiuty spółek z Chin na parkietach w Nowym Jorku ...

Rekruter-robot wybierze pracownika. Jak go zainteresować?

Sztuczna inteligencja skraca czas szukania pracy, ale trudno jej pokazać swoją osobowość. Na szczęście ...