Kłopoty Facebooka. W USA chcą zablokować fuzję jego serwisów

Bloomberg

Amerykańska Federalna Komisja Handlu może pokrzyżować plany Marka Zuckerbega, który chce połączenia swoich platform społecznościowych, tzn. Instagrama, Messengera oraz WhatsAppa.

Komisja prowadzi śledztwo antymonopolowe przeciwko Facebookowi, który ich zdaniem łamie zasady uczciwej i zdrowej konkurencji. Komisja wszczęła dochodzenie na wiosne, zaraz po ogłoszeniu planu połączenia platform. Zdaniem amerykańskiego giganta dzięki temu użytkownicy mogliby łatwiej i wygodniej porozumiewać się między sobą. Zuckerbeg zapewnia, że chce zbudować „fundamenty komunikacji społecznej zgodne z kierunkiem, na którym ludziom coraz bardziej zależy”.

CZYTAJ TAKŻE: Kłopoty Facebooka. Aktywuje aparaty w smartfonach

W praktyce umożliwia to przesyłanie zaszyfrowanych wiadomości przez 2,7 miliardów osób i to wszystko w w ramach jednej dedykowanej aplikacji. Te wiadomości natomiast będzie można odbierać w innym programie.

Według doniesień dzienników „New York Times” i „Wall Street Journal” Komisja uważa, że wchłonięcie przez Facebook aplikacji zmniejszy konkurencję w mediach społecznościowych. Przewodniczący FTC Joseph Simon w sierpniowym wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Financial Times” powiedział, że ta integracja zniweczyłaby wszelkie możliwości rozbicia firmy, gdyby Komisja uznała ich praktyki za niekonkurencyjne. Łatwiej jest bowiem przeprowadzić odpowiednie procedury, jeśli firmy utrzymują odrębne struktury biznesowe i nie posiadają zintegrowanej infrastruktury.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook zmienia logo. Nowe barwy mają zakryć problemy

To gorący czas dla Facebooka, niedawno miały miejsce bowiem potężne wycieki danych, w tym do firmy analitycznej Cambridge Analytica. Wówczas Federalna Komisja Handlu nałożyła na Facebooka rekordową karę w wysokości 5 mld dolarów. Dodatkowo różne dochodzenia prowadzone pod kątem monopolistycznym m.in. przez Departament Sprawidliwości USA, czy Kongres miały nawet zmusić koncern do rezygnacji z kolejnego zakupu, aplikacji Houseparty, dzięki której użytkownicy mogą prowadzić grupowe rozmowy wideo.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nie tylko skórki. Polacy robią innowacyjny biznes na graczach

W branży e-rozrywki zarabia się już nie tylko na produkcji gier czy sprzętu do ...

Amazon popilnuje domu z drona. Ma już patent

Niedługo dron amerykańskiego giganta znanego głównie z e-commerce, sprawdzi, czy przed wyjazdem na wakacje ...

Strajk kierowców Ubera przed wielkim giełdowym debiutem

W piątek dojdzie do jednego z największych giełdowych debiutów w historii, czyli IPO Ubera. ...

Showmax znika z Polski, partnerzy zaskoczeni

Po niemal dwóch latach obecności serwis postanowił wycofać się z naszego kraju. Choć decyzja ...

Nadciągają „Hitman” i „Battlefield”. Premiery rozczarują?

W najbliższych dniach na rynku zadebiutują kolejne po – m.in. hitowych „Red Dead Redemption ...

Samoobsługowe kasy są mniej produktywne od kasjerów

Problemem obecnej technologicznej rewolucji nie będzie ilość pracy, lecz jej jakość – bo uderza ...