Rekordowe wydatki na lobbing Amazona, Apple i Facebooka

Bloomberg

Technologiczni giganci wydają miliony na to, by prawo było uchwalane po ich myśli.

Trzy spośród czterech członów GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple), największych firm technologicznych świata, znacząco zwiększyły swoje wydatki na lobbing w Waszyngtonie. Z oficjalnych danych pochodzących z obowiązkowych raportów, wynika że w największym stopniu wydatki zwiększył Facebook, którego budżet na lobbying wzrósł o 32 proc. do 16,71 miliona dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Technologiczni giganci wydają rekordowe sumy na lobbing. Przoduje Google

Nieco mniejsze były wydatki Amazona, który wydał 16,1 mln dolarów, o 13 procent więcej niż w 2018 roku. Apple zwiększyło swoje wydatki o 10 procent do 7,35 mln dolarów. Za to Google, które przez ostatnią dekadę było najhojniejsze w wydatkach na lobbying poczyniło znaczące oszczędności, zmniejszając swój budżet o 41 procent do 12,76 mln dolarów (licząc łącznie wszystkie spółki należące do Alphabet, właściciela Google). Tylko nieznacznie, w porównaniu do 2018 roku, zwiększył swoje wydatki Microsoft, który na lobbying przeznaczył 10,23 mln dolarów.

Według „The Washington Post”, gazety należącej notabene do Jeffa Bezosa, który jest też właścicielem Amazona, technologiczni giganci skupiają się przede wszystkim na tym, by zapobiec niekorzystnym dla siebie zmianom w zakresie ochrony konkurencji i prywatności. Wciąż też zmagają się ze skutkami afery z wyborami w 2016 roku oraz głośnymi wpadkami dotyczącymi prywatności użytkowników. Nie bez znaczenia jest też fakt, że słychać coraz więcej głosów stwierdzających, że firmy te stały się zbyt duże i potężne.

CZYTAJ TAKŻE: Europejczycy za ograniczeniem potęgi firm internetowych z USA

Warto zauważyć, że kwoty zaraportowane przez korporacje technologiczne dotyczą tylko oficjalnych wydatków na lobbing na szczeblu centralnym w USA. Nie obejmują dotacji dla think tanków itp., wydatków na lobbying na poziomie lokalnym czy stanowym a także wydatków na lobbing w Unii Europejskiej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak zapobiec zalaniu mieszkania? Wynalazek Izraelczyka

Pękające i cieknące rury potrafią w kilkanaście minut zniszczyć całe mieszkanie lub dom. Jeśli ...

Mistrzowie gier podatkowych

Rockstar nie zapłacił przez ostatnie dziesięć lat ani pensa podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii, ...

Polska cyfrowa? Katastrofalny dla nas ranking KE

W rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI 2019 r. nasz kraj zajmuje ...

Francuska smart soczewka zrewolucjonizuje pole walki

Francuska szkoła techniczna IMT Atlantique skonstruowała soczewkę, która pozwala na wyświetlanie informacji niezbędnych dla ...

Cyberzagrożenia nie przestrzegają zakazów. Praca zdalna na celowniku

Nowa sytuacja, w której znalazł się biznes, wymusza przykładanie jeszcze większej wagi do kwestii ...

Podróże na kanapie i w goglach

Za pomocą wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości możemy lepiej poznać miejsce, do którego chcemy się ...