Rekordowe wydatki na lobbing Amazona, Apple i Facebooka

Bloomberg

Technologiczni giganci wydają miliony na to, by prawo było uchwalane po ich myśli.

Trzy spośród czterech członów GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple), największych firm technologicznych świata, znacząco zwiększyły swoje wydatki na lobbing w Waszyngtonie. Z oficjalnych danych pochodzących z obowiązkowych raportów, wynika że w największym stopniu wydatki zwiększył Facebook, którego budżet na lobbying wzrósł o 32 proc. do 16,71 miliona dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Technologiczni giganci wydają rekordowe sumy na lobbing. Przoduje Google

Nieco mniejsze były wydatki Amazona, który wydał 16,1 mln dolarów, o 13 procent więcej niż w 2018 roku. Apple zwiększyło swoje wydatki o 10 procent do 7,35 mln dolarów. Za to Google, które przez ostatnią dekadę było najhojniejsze w wydatkach na lobbying poczyniło znaczące oszczędności, zmniejszając swój budżet o 41 procent do 12,76 mln dolarów (licząc łącznie wszystkie spółki należące do Alphabet, właściciela Google). Tylko nieznacznie, w porównaniu do 2018 roku, zwiększył swoje wydatki Microsoft, który na lobbying przeznaczył 10,23 mln dolarów.

Według „The Washington Post”, gazety należącej notabene do Jeffa Bezosa, który jest też właścicielem Amazona, technologiczni giganci skupiają się przede wszystkim na tym, by zapobiec niekorzystnym dla siebie zmianom w zakresie ochrony konkurencji i prywatności. Wciąż też zmagają się ze skutkami afery z wyborami w 2016 roku oraz głośnymi wpadkami dotyczącymi prywatności użytkowników. Nie bez znaczenia jest też fakt, że słychać coraz więcej głosów stwierdzających, że firmy te stały się zbyt duże i potężne.

CZYTAJ TAKŻE: Europejczycy za ograniczeniem potęgi firm internetowych z USA

Warto zauważyć, że kwoty zaraportowane przez korporacje technologiczne dotyczą tylko oficjalnych wydatków na lobbing na szczeblu centralnym w USA. Nie obejmują dotacji dla think tanków itp., wydatków na lobbying na poziomie lokalnym czy stanowym a także wydatków na lobbing w Unii Europejskiej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koreańczycy śpiewają dźwięki z Windows i iPhone`a. Niesamowity efekt

MayTree, południowokoreańska grupa a cappella postanowiła zaśpiewać i nagrać dźwięki z iPhone’a. Wcześniej zaśpiewali ...

Już 2 tys. śmiertelnych ofiar koronawirusa. Postępy epidemii online (mapa)

Naukowcy z instytutu Center for Systems Science and Engineering (CSSE), jednostki związanej z Johns ...

Levandowski idzie do więzienia. Bezczelnie okradł Google`a

Amerykański sąd skazał byłego inżyniera Google’a na pozbawienie wolności. Anthony Levandowski, oskarżony o kradzież ...

Huawei zaskoczył. Zaatakuje nowy rynek

Chiński gigant w ostatnich latach zdobył wiodącą pozycję na rynku smartfonów i teraz planuje ...

Airbnb odwołuje wakacje. Koronawirus zniszczył rynek wynajmu

Pandemia koronawirus może zniszczyć platformy wynajmu krótkoterminowego. Airbnb zwalnia część pracowników i „odwołuje” wakacje ...

Algorytmy chcą rządzić światem

Jeśli regularnie korzystasz z portali społecznościowych, to jesteś osaczony – ostrzega matematyk David Sumpter. ...