Wywiad USA: Rosjanie przez internet pomogą Trumpowi

AFP

Rosjanie znów się uaktywnili i planują ingerować w zbliżające się wielkimi krokami wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Kreml chce reelekcji Donalda Trumpa.

Na niejawnym posiedzeniu przedstawiciele wywiadu USA ostrzegli członków Kongresu, że rosyjskie praktyki z 2016 roku mogą się powtórzyć. Z raportu opracowanego wówczas przez Senat USA wynika, że działania Rosji w sieci, także w mediach społecznościowych, były ukierunkowane były na polaryzację Amerykanów na bazie różnic społecznych, ideologicznych i rasowych. Prowokowały również wydarzenia w realnym świecie i były częścią ukrytego wsparcia, jakiego rosyjski rząd miał udzielić faworyzowanemu przez niego kandydatowi.

CZYTAJ TAKŻE: Sztuczna inteligencja zawsze wie, kto wygra wybory

Według agencji Reuters Rosja tym razem planuje zarówno podważać legalność przebiegu wyborów, jak i wspierać Donalda Trumpa w jego walce o reelekcję.

Doniesienia amerykańskiego wywiadu oburzyły Trumpa, co miało swoje odzwierciedlenie w odsunięciu od stanowiska koordynatora służb wywiadowczych Josepha Maguire. Prezydent USA zapowiedział, że jego obowiązki przejmie ambasador USA w Niemczech Richard Grenell. Jest on uznawany jest za bliskiego sojusznika Trumpa. Według doniesień „The New York Times” prezydent uznał, że Demokraci mogą wykorzystać te informacje do ataków przeciwko niemu.

CZYTAJ TAKŻE: Tajemniczy startup skompromitował Demokratów podczas prawyborów

Trump odniósł się do sprawy również na Twitterze. „Demokraci rozpoczynają w Kongresie kolejnę kampanię dezinformacji, twierdząc, że Rosja woli mnie od nic nierobiących kandydatów Demokratów, którzy po dwóch tygodniach wciąż nie mogą policzyć głosów” – napisał, nawiązując do prawyborów Demokratów w Iowa. Kreml oficjalnie zaprzeczył jednak, by ingerował w wybory w Stanach Zjednoczonych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Apple znów szokuje. Koncern uznał aneksję Krymu przez Rosję

Koncern z Cupertino, który stoi kultowymi sprzętami z logo nadgryzionego jabłka, wzbudziła właśnie gigantyczne ...

Pierwsze miasto wolne od monitoringu ze skanowaniem twarzy

San Francisco jako pierwsze miasto w USA zakazało monitoringu z funkcją rozpoznawania twarzy w ...

e-hulajnogi odzyskują w Polsce moc. Nowy gracz idzie na całość

Operatorzy jednośladów na minuty wykorzystują pandemię do ekspansji. Do Polski wchodzi kolejny nowy gracz ...

Po sukcesie molekularnej whisky czas na syntetyczne wino

Startup z San Francisco opracował metodę produkcji syntetycznego wina i sake. To nie pierwsze ...

Współzałożyciel Apple odwiedzi we wtorek Polskę. Jaki jest Steve Wozniak?

Człowiek, któremu zawdzięczamy komputery osobiste z klawiaturą i ekranem, to obecnie rozchwytywany komentator branży ...

Tim Apple, czyli kolejna wpadka Trumpa

Prezes Apple Tim Cook spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. który pomylił jego ...