Wywiad USA: Rosjanie przez internet pomogą Trumpowi

AFP

Rosjanie znów się uaktywnili i planują ingerować w zbliżające się wielkimi krokami wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Kreml chce reelekcji Donalda Trumpa.

Na niejawnym posiedzeniu przedstawiciele wywiadu USA ostrzegli członków Kongresu, że rosyjskie praktyki z 2016 roku mogą się powtórzyć. Z raportu opracowanego wówczas przez Senat USA wynika, że działania Rosji w sieci, także w mediach społecznościowych, były ukierunkowane były na polaryzację Amerykanów na bazie różnic społecznych, ideologicznych i rasowych. Prowokowały również wydarzenia w realnym świecie i były częścią ukrytego wsparcia, jakiego rosyjski rząd miał udzielić faworyzowanemu przez niego kandydatowi.

CZYTAJ TAKŻE: Sztuczna inteligencja zawsze wie, kto wygra wybory

Według agencji Reuters Rosja tym razem planuje zarówno podważać legalność przebiegu wyborów, jak i wspierać Donalda Trumpa w jego walce o reelekcję.

Doniesienia amerykańskiego wywiadu oburzyły Trumpa, co miało swoje odzwierciedlenie w odsunięciu od stanowiska koordynatora służb wywiadowczych Josepha Maguire. Prezydent USA zapowiedział, że jego obowiązki przejmie ambasador USA w Niemczech Richard Grenell. Jest on uznawany jest za bliskiego sojusznika Trumpa. Według doniesień „The New York Times” prezydent uznał, że Demokraci mogą wykorzystać te informacje do ataków przeciwko niemu.

CZYTAJ TAKŻE: Tajemniczy startup skompromitował Demokratów podczas prawyborów

Trump odniósł się do sprawy również na Twitterze. „Demokraci rozpoczynają w Kongresie kolejnę kampanię dezinformacji, twierdząc, że Rosja woli mnie od nic nierobiących kandydatów Demokratów, którzy po dwóch tygodniach wciąż nie mogą policzyć głosów” – napisał, nawiązując do prawyborów Demokratów w Iowa. Kreml oficjalnie zaprzeczył jednak, by ingerował w wybory w Stanach Zjednoczonych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bonanza Amazona. Wirus znalazł jednak słaby punkt

Amerykański gigant e-handlu nie nadąża z realizacją zamówień, ale i w niego zaczyna uderzać ...

Chmura chroni nasze zdrowie

Globalny rynek usług chmurowych dla służby zdrowia osiągnie do 2025 r. wartość ponad 55 ...

Polski startup oferuje dodatkową parę oczu dla kierowców

Aplikacja WatchOut ma pomóc w bezpiecznym i sprawnym poruszaniu się po drogach. To system ...

Robot Bonifacy, czyli rewolucja na rynku pracy

Nawet jeśli perspektywa konkurencji robotów i sztucznej inteligencji na rynku pracy wydaje się jeszcze ...

Winyle i CD miały umrzeć, a tu niespodzianka

Alarmistyczne prognozy się nie sprawdzają, wydatki na legalną muzykę nieznacznie, ale rosną. Jest to ...

Wojna o noclegi: Fairbnb nową konkurencją dla Airbnb

Portale, które oferują wynajem krótkoterminowy, pozwalają na obniżenie kosztów podróży i doświadczenie lokalnego stylu ...