To miała być rewolucja w płatnościach. Wielki falstart Facebooka

Bloomberg

Należący do Facebooka komunikator WhatsApp miał umożliwiać dokonywanie płatności. Jednak głośna premiera usługi WhatsApp Pay w Brazylii, po której byłaby wprowadzana na całym świecie, także w Polsce, okazała się potężną wpadką.

Apka płatnicza, choć oficjalnie w Brazylii już ruszyła, może zostać wyłączona. We wtorek brazylijski bank centralny nakazał bowiem operatorom Visa i Mastercard odcięcie usług od komunikatora Facebooka. Powód? Obawy związane z „antykonkurencyjnym charakterem aplikacji” – pisze „The Next Web”.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook wchodzi w e-handel. Zapłacisz komunikatorem

Brazylia była drugim krajem po Indiach, który otrzymał funkcję płatności WhatsApp. W Indiach były to jednak testy, które zdały egzamin, zaś Brazylia miała być pierwszym rynkiem, gdzie dokonano pełnego wdrożenia. Teraz przyszłość WhatsApp Pay jest niepewna. Na razie usługę zawieszono w obawie o „zachowanie odpowiedniego otoczenia konkurencyjnego, zapewniającego szybki, bezpieczny, przejrzysty, otwarty i ekonomiczny system płatności”. Bank centralny zgłosił również zastrzeżenia dotyczące prywatności dotyczące tej usługi. Poza tym pojawiły się zastrzeżenia, że Facebook o uruchomieniu WhatsApp Pay nie powiadomił wcześniej wszystkich niezbędnych organów w tym kraju.

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, o nowym projekcie informował w lutym. Wówczas zapowiadał, że usługa zostanie uruchomiona w ciągu pół roku. Dla Facebooka nie jest to również pierwsze przedsięwzięcie związane z płatnościami. Najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie również testuje taką funkcjonalność. Na razie jednak Facebook Pay działa tylko w USA.

CZYTAJ TAKŻE: WhatsApp ma już 2 mld użytkowników. Ale Signal za progiem

WhatsApp Pay w Brazylii nawiązał współpracę z głównymi bankami i instytucjami płatniczymi, jak Banco do Brasil, Nubank, Sicredi i Cielo. Sam Zuckerberg w zamieszczonym na Facebooku poście pisał, że „wysyłanie i odbieranie pieniędzy ma być tak proste jak udostępnianie zdjęć”. Takie „przelewy” są dokonywane w ramach czatu w aplikacji. Zapowiedział też, że w ramach WhatsAppa firmom umożliwione zostanie prowadzenie sprzedaży. Komunikator stanie się więc w przyszłości nową platformą do e-handlu.

Przesyłanie pieniędzy dla użytkowników indywidualnych będzie bezpłatne. W przypadku przedsiębiorców pobierana będzie opłata manipulacyjna, która ma wynieść ok. 4 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook ukarany w Turcji. Bo przecieka

Gigant mediów społecznościowych naruszył przepisy prywatności kolejnego kraju. Tym razem wyciek danych dotknął blisko ...

Młode, innowacyjne firmy mają w Polsce pod górkę

Aż 46 proc. założycieli startupów w naszym kraju trafia na bariery podczas tworzenia biznesu ...

Polski live chat wspierany przez chatboty idzie w świat

Szczecińska spółka pozyskała ponad 4 mln zł od Inovo Venture Partners. To największa jak ...

Białorusin wjedzie czołgiem do rosyjskiego parlamentu

Jeden z twórców popularnej na całym świecie gry komputerowej „World of Tanks” chce wkroczyć ...

Smartfonem wykryjesz zarażonego koronawirusem

Coraz popularniejsze stają się apki do monitorowania swojego otoczenia pod względem zagrożenia epidemiologicznego. Korea ...

Facebook pozwany za dyskryminację

Portal społecznościowy znów w tarapatach. Tym razem giganta pozwał amerykański Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju ...