Trump uderza w TikToka i WeChat. Strach przed chińską bezpieką

Prezydent Xi Jinping pozdrawia z ulicznego ekranu z okazji 70-lecia Chin Ludowych
Bloomberg

Prezydent USA Donald Trump podpisał dwa rozporządzenia zakazujące amerykańskim firmom i obywatelom prowadzenia jakichkolwiek transakcji z chińskimi spółkami, do których należą popularne aplikacje TikTok oraz WeChat. Zakaz ma zacząć obowiązywać po 45 dniach.

W reakcji na rozporządzenia Trumpa, akcje Tencent (spółki, która stworzyła aplikację WeChat) traciły w piątek na giełdzie w Hongkongu nawet 10 proc. WeChat jest bardzo popularną aplikacją w Azji, która wykorzystywana jest jako komunikator oraz narzędzie do płatności. W ostatnich latach Tencent inwestował w wiele amerykańskich firm – m.in. w Teslę, Reddit i Spotify. Posiada również 48 proc. udziałów spółki Epic Games, producenta popularnej gry Fortnite. Tencent niedawno pod względem kapitalizacji prześcignął Facebooka.

CZYTAJ TAKŻE: Google walczy z dezinformacją. Zamyka chińskie kanały na YouTube

Firma ByteDance, właściciel aplikacji TikTok, dostała już w zeszły weekend ultimatum mówiące, że jeśli do 15 września nie sprzeda swoich amerykańskich operacji Microsoftowi lub innej firmie spoza Chin, to jej aplikacja zostanie zakazana w USA. Agencja Reuters donosi, że ByteDance wycenia TikTok na 50 mld dolarów. Tymczasem w czwartek Senat USA jednogłośnie przyjął ustawę zakazującą pracownikom rządowym korzystania z aplikacji TiktTok.

Oficjalnym uzasadnieniem dla rozporządzenia Trumpa jest to, że chińscy producenci aplikacji muszą, zgodnie z prawem obowiązującym w ChRL, współpracować z chińską bezpieką.

Mogą Ci się również spodobać

Polska firma ma pomysł na elektrośmieci

Niewielka firma rodzinna z Wielkopolski pokazuje, że motorem napędowym ekologicznych rozwiązań technologicznych są nie ...

Nic się nie ukryje. AI oceni poglądy i preferencje seksualne po twarzy

Z ludzkiej twarzy można wyczytać wszystko, nawet poglądy polityczne i orientację seksualną. Tak wynika ...

Internetowa telewizja burzy stare biznesowe modele

Kino, telewizja, sklep, wypożyczalnia. Tak wyglądało życie filmu, zanim pojawili się internetowi giganci. – ...

Kobiety zdominowały gry mobilne

Polski gracz jest wykształcony, wcale nie najmłodszy, równie często to kobieta, jak i mężczyzna ...

W walce o białoruskie firmy IT chce nas ubiec Litwa. Mamy jednak asa

Dziesiątki białoruskich firm sektora informatyczno-technologicznego chcą przenieść swój biznes za granicę. O białoruskich informatyków ...

Serwisy filmowe sypnęły pieniędzmi na promocję. Kto wydaje najwięcej?

Reklamowe wydatki internetowych platform z wideo są coraz wyższe i coraz częściej trafiają do ...