Twitter chce przejąć chińskiego giganta

Bloomberg

Do walki o przejęcie zagranicznej działalności TikToka dołącza Twitter. Popularny serwis społecznościowy chce kupić niezwykle popularną chińską aplikację do publikowania krótkich teledysków, choće wcześniej akwizycję spółki-córki ByteDance zapowiedział Microsoft.

Potencjalne przejęcie przez koncern Billa Gatesa to efekt działań administracji prezydenta Donalda Trumpa, która zakazała TikToka w USA (nowe regulacje w tej sprawie wejdą w życie w ciągu nieco ponad miesiąca) i niejako wymusiła na firmie Microsoft tę transakcję. Jaka jest rola Twittera w tej układance? Tego nie wiadomo, choć jasnym jest, że biznes Jacka Dorsey’a nie jest specjalnie przychylny Trumpowi i wielokrotnie dochodziło do „spięć” i usuwania postów prezydenta, jako siejących dezinformację.

CZYTAJ TAKŻE: Trump uderza w TikToka i WeChat. Strach przed chińską bezpieką

O podjęciu rozmów z ByteDance przez Twittera poinformował Reuters. Choć obie spółki nie odniosły się do tej wiadomości, spekuluje się, iż zrealizowanie takiej transakcji byłoby dość trudne. Ciężko byłoby Twitterowi przelicytować Microsoft (choć sam Gates nie jest zwolennikiem tego zakupu).

Szacuje się, że akwizycja zagranicznych usług TikToka (wszystkich lub części), poza aktywnością w Chinach, to koszt rzędu 15-50 mld dol. Tymczasem kapitalizacja Twittera sięga niecałych 30 mld dol. Stąd nie jest wykluczone, że serwis społecznościowy pozyska partnerów do przejęcia. Już mówi się m.in. o funduszu Silver Lake.

Twitter ma pewne doświadczenie z aplikacjami muzycznymi. W 2012 r. kupił apkę Vine, ale – zamiast rozkręcić biznes – „zabił” ów koncept. Jaki teraz ma plan na TikToka? Nie wiadomo.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Po wycieku Collection #1 eksperci apelują o zmiany haseł

Opublikowanie 772 mln adresów e-mail i 21 mln haseł może mieć poważne skutki, włączając ...

Chiny mszczą się za szefową Huawei. 13 zatrzymanych Kanadyjczyków

Już 13 obywateli Kanady zostało uwięzionych na terenie Chin od początku grudnia 2018 roku. ...

Serwis systemów ERP wzmocni konkurencyjność

Wsparcie ERP jest koniecznym elementem prawidłowego działania systemu, a niezbędny poziom usług serwisowych najlepiej ...

Facebook chce zabić smartfony. Przełomowy projekt

Mark Zuckerberg ma wizję, by wkrótce pozbawić ludzi konieczności korzystania z telefonów. Twórca Facebooka ...

Adam Kiciński, prezes CD Projektu: Nie doszło do wycieku danych graczy

Jest zbyt wcześnie, aby oceniać długoterminowe skutki ataku. Na pewno krótkoterminowo wpłynie on na ...

Medialny gigant wprowadza „politykę menopauzalną” dla pracownic

Brytyjski nadawca telewizyjny Channel 4 chce ułatwić pracę pracownicom przechodzącym menopauzę. Dbanie o pracowników ...