Twitter chce przejąć chińskiego giganta

Bloomberg

Do walki o przejęcie zagranicznej działalności TikToka dołącza Twitter. Popularny serwis społecznościowy chce kupić niezwykle popularną chińską aplikację do publikowania krótkich teledysków, choće wcześniej akwizycję spółki-córki ByteDance zapowiedział Microsoft.

Potencjalne przejęcie przez koncern Billa Gatesa to efekt działań administracji prezydenta Donalda Trumpa, która zakazała TikToka w USA (nowe regulacje w tej sprawie wejdą w życie w ciągu nieco ponad miesiąca) i niejako wymusiła na firmie Microsoft tę transakcję. Jaka jest rola Twittera w tej układance? Tego nie wiadomo, choć jasnym jest, że biznes Jacka Dorsey’a nie jest specjalnie przychylny Trumpowi i wielokrotnie dochodziło do „spięć” i usuwania postów prezydenta, jako siejących dezinformację.

CZYTAJ TAKŻE: Trump uderza w TikToka i WeChat. Strach przed chińską bezpieką

O podjęciu rozmów z ByteDance przez Twittera poinformował Reuters. Choć obie spółki nie odniosły się do tej wiadomości, spekuluje się, iż zrealizowanie takiej transakcji byłoby dość trudne. Ciężko byłoby Twitterowi przelicytować Microsoft (choć sam Gates nie jest zwolennikiem tego zakupu).

Szacuje się, że akwizycja zagranicznych usług TikToka (wszystkich lub części), poza aktywnością w Chinach, to koszt rzędu 15-50 mld dol. Tymczasem kapitalizacja Twittera sięga niecałych 30 mld dol. Stąd nie jest wykluczone, że serwis społecznościowy pozyska partnerów do przejęcia. Już mówi się m.in. o funduszu Silver Lake.

Twitter ma pewne doświadczenie z aplikacjami muzycznymi. W 2012 r. kupił apkę Vine, ale – zamiast rozkręcić biznes – „zabił” ów koncept. Jaki teraz ma plan na TikToka? Nie wiadomo.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elektroniczny sposób na agresję w szkołach okazał się klapą

Specjalne detektory agresji miały pomóc nauczycielom w słynących z przemocy amerykańskich szkołach. Elektroniczny system ...

Maraton okazji i pseudookazji rozpoczęty. Czas na Cyber Monday

Black Week, Black Friday, Cyber Monday, a niedługo później dzień darmowej dostawy i w ...

Polacy nadal biją rekordy. Sklepy internetowe popularnie jak nigdy dotąd

Choć e-sklepy największy szturm przeżyły w marcu i kwietniu to kolejne miesiące pokazują, że ...

Bezpieczne twarzą w twarz. Jakie aplikacje do wideokonferencji wybrać

Wysyp komunikatorów, aplikacje do wideokonferencji, platformy do zdalnej pracy – jakie rozwiązania do organizacji ...

Apple i Google w ogniu krytyki. Ułatwiają Saudyjczykom kontrolowanie żon

Koncerny wprowadziły do swoich sklepów internetowych w Arabii Saudyjskiej aplikację, która pozwala mężczyznom kontrolować ...

Chińskie aplikacje padły ofiarą konfliktu z Indiami

W Indiach wprowadzono zakaz używania 59 chińskich aplikacji mobilnych, w tym popularnego na całym ...