Pierwsza spółka na świecie warta ponad 2 bln dolarów

Bloomberg

Kurs akcji Apple wzrósł na początku środowej sesji w USA o ponad 1 proc. do 468 dol. Oznacza, że kapitalizacja amerykańskiego giganta przekroczyła 2 bln dolarów.

Koncern z Cupertino – oprócz hossy na spółki technologiczne nakręcanej pandemią – wciąż niosą doskonale wyniki finansowe. Firma miała w II kwartale obroty wyższe o 11 proc. niż przed rokiem, osiągając 59,7 mld dolarów wpływów (zysk wzrósł o 12 proc. do 11 mld dol.). Co prawda, na koniec sesji Apple nie utrzymało większości ze wzrostów z początku dnia, ale najpewniej firmę czeka w najbliższym czasie kontynuacja trendu.

CZYTAJ TAKŻE: Apple zwalcza kanadyjską gruszkę. Jest pozew i petycja

A na początku sierpnia Apple prześcignął pod względem wyceny saudyjski koncern Aramco i stał się najdroższą na świecie spółką giełdową. Akcje Apple zyskały w tym roku już ponad 50 proc., a w skali roku ponad 100 proc.

Motorem spółki jest wciąż sprzedaż iPhone`ów, która odpowiada za 44 proc. przychodów, ale szybko rośnie znaczenie tzw. gadżetów ubieralnych. Na jesień zaplanowano premierę iPhone`a 12. Może ona jeszcze bardziej podbić wycenę spółki.

CZYTAJ TAKŻE: Apple pozwane w Chinach. Za… kradzież technologii

Apple króluje pod względem wyceny, ale rośnie wartość również innych technologicznych gigantów. Pięć największych firm z tej branży w USA na koniec lipca było wartych aż 6,4 bln dol., co oznacza wzrost w skali roku o 2,2 bln.

Chodzi o Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet (właściciel Google), Facebook i IBM. Co ciekawe, ich łączna wartość w 2006 roku sięgała „tylko” 465,4 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hakerzy-szantażyści filantropami. Ruszyło ich sumienie?

Operatorzy nielegalnego oprogramowania ransomware DarkSide (szyfrującego komputery i wymuszającego okup) przekazali część pieniędzy pochodzących ...

Twitter chce wprowadzić znikające tweety

Popularny serwis społecznościowy myśli o ważnej dla użytkowników zmianie. Wiele osób zapewne żałowało i ...

Marcin Siech: Polski biznes słabo wykorzystuje chmurę

Chmura to przyszłość biznesu. Chmura publiczna oferuje bardzo dużą ilość serwisów, które ułatwiają wykorzystanie ...

Kurierzy w odwrocie. Świąteczny prezent prosto z automatu

To rewolucja w e-commerce. Już niemal co trzecia przesyłka, zamiast do naszych rąk przez ...

Emocjonalni miliarderzy w kosmicznym wyścigu: Elon Musk i Jeff Bezos

Dziesiątki tysięcy osób rocznie – tak wygląda rynek kosmicznej turystyki i zapotrzebowanie na rejsy ...

TikTok podzieli los Huawei? USA chcą się pozbyć chińskiej aplikacji

Sekretarz stanu USA Mike’a Pompeo, powiedział, że Stany Zjednoczone „przyglądają się możliwości” zablokowania chińskich ...