Najlepszy kwartał w historii Tesli. Skok zysków

AFP

Akcje Tesli zyskiwały na początku czwartkowej sesji 3 proc. a od początku roku wzrosły już o ponad 400 proc. Nowym impulsem do zwyżek były opublikowane w nocy z środy na czwartek wyniki spółki za trzeci kwartał. – To był nasz najlepszy kwartał w historii – zachwalał je miliarder Elon Musk, założyciel Tesli.

Analitycy prognozowali średnio, że Tesla będzie miała w trzecim kwartale 8,2 mld dol. przychodu oraz 55 centów zysków na akcję. Miała natomiast przychód wynoszący 8,7 mld dol., a zysk na akcję sięgający 76 centów. Zysk netto wyniósł 874 mln dol., gdy w takim samym okresie rok wcześniej było to 342 mln dol. To był już piąty z rzędu kwartał, który spółka zakończyła zyskiem.

CZYTAJ TAKŻE: Sztandarowy projekt Elona Muska w tarapatach

Prognozy na czwarty kwartał są bardzo optymistyczne. Musk zapowiada, że Tesla dostarczy w tym roku na rynek pół miliona samochodów elektrycznych. Oznacza to, że w czwartym kwartale zaplanowano produkcję co najmniej 181 tys. aut, aż o 30 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Produkcję ponad 500 tys. samochodów elektrycznych w ciągu roku Tesla prognozowała już w styczniu. Nawet jeśli nie uda się jej osiągnąć tego celu, to i tak będzie mogła się pochwalić solidnym wzrostem produkcji w roku, który jest trudny dla całej branży motoryzacyjnej. Według prognoz firmy LMC Automotive globalne dostawy samochodów będą w 2020 r. o 14 proc. niższe niż mówiły przewidywania sprzed pandemii i o 22 proc. mniejsze niż w 2019 r.

„To był rekordowy kwartał  pod względem dostaw, przychodu i zysków. Konsensus prognoz został  łatwo pobity. Komentarze prezesa Elona Muska wspierają prognozy o możliwych 800 tys. dostarczonych samochodów w przyszłym roku, gdy konsensus  sugeruje obecnie ponad 720 tys. dostaw” – piszą analitycy Morgan Stanley.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy mózg z komputerem. Pokazał świnię, następni ludzie

– Sądzimy, że piąty z rzędu zyskowny kwartał Tesli zwiększa prawdopodobieństwo, że spółka zostanie włączona w bliskiej przyszłości do indeksu S&P 500 – twierdzi Garett Nelson, analityk z firmy CFRA Research.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Baby Yoda” dla cierpliwych. Dostawa przez internet… w maju

Internet oszalał na punkcie postaci „Baby Yoda” z nowego serialu o „Gwiezdnych Wojnach”. Urokliwą ...

Sztuczne mięso podbija Chiny. Alibaba pomaga Amerykanom

Amerykański producent roślinnego mięsa szykuje się do podboju Chin. Już wkrótce jego produkty trafią ...

Telewizory będą tanieć. Co kupujemy?

Odwołane Euro 2020 oraz olimpiada to dla firm kłopot, bo sprzęt chętnie z tej ...

Paryż uderza w Airbnb

Burmistrz Paryża grozi platformie karą za nielegalny krótkoterminowy wynajem mieszkań. Chodzi o 12,5 mln ...

Obraca się jak wiatrak. To przyszłość telewizorów?

Samsung szuka sposobu, by dotrzeć do pokolenia, które intensywnie konsumuje media społecznościowe. I ma ...

Przełom w długości pracy i ładowania baterii. I znów ten grafen

Wkrótce czeka nas kolejna rewolucja technologiczna na rynku smartfonów. Ale tym razem nie chodzi ...