Facebook ma problem. Pozew prokuratorów

Mark Zuckerberg wchodzi na zupełnie nowy rynek
Getty Images, Andrew Harrer

Pozew przeciw Facebookowi złoży grupa amerykańskich prokuratorów stanowych pod przewodnictwem Nowego Jorku. Chodzi o poważne zarzuty antymonopolowe.

Sprawa wygląda dość podobnie do pozwu przygotowanego również przez kilkunastu prokuratorów stanowych przeciwko Alphabet, właścicielowi Google.

Jak podaje agencja Reuters, powołując się na nieoficjalne źródła pozew przeciwko Facebookowi ma zostać złożony w przyszłym tygodniu.

Według jednego ze źródeł ponad 40 stanów planuje przystąpić do pozwu. Nie wiadomo, co planują uwzględnić w swojej skardze. Jednym z zarzutów często stawianych Facebookowi jest to, że starał się strategicznie kupować małych potencjalnych rywali, często z dużą premią. Należą do nich Instagram w 2012 r. i WhatsApp w 2014 r.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook grozi wycofaniem się z Europy

Prezes Facebooka, Mark Zuckerberg, kontrargumentował w Kongresie, że firma ma wielu konkurentów, w tym innych gigantów technologicznych. Bronił kontrowersyjnych przejęć, takich jak Instagram i WhatsApp, mówiąc, że jego platforma dopiero pomogła im rozwinąć się od małych, nieistotnych firm do prawdziwych potęg.

Departament Sprawiedliwości i FTC w 2019 roku rozpoczęły dochodzenia antymonopolowe w czterech dużych firmach technologicznych, do których należą również Amazon.com Inc i Apple Inc. Wkrótce potem prokuratorzy generalni szybko połączyli siły, aby zbadać Google i Facebook.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Globalna awaria: Facebook i Instagram nie działają

Na całym świecie nie działają Facebook, Messenger i Instagram. Awaria jest na tyle poważna, że ...

Facebook chce przepowiadać przyszłość

Największa platforma społecznościowa dziś wie, gdzie przebywasz w danej chwili, ale chce wiedzieć też, ...

Szczepionki na raka za progiem. Covid-19 przyspieszył prace

Paradoksalnie dzięki pandemii koronawirusa mogą przyspieszyć prace nad szczepionkami na raka. Pomoże sztuczna inteligencja. ...

Amerykanie znaleźli sposób na katastrofalne pożary

Niszczycielskim pożarom w Australii, Kalifornii czy na Syberii będzie można zapobiec dzięki sztucznej inteligencji ...

Właściciel brytyjskiego tabloidu pozwał Google’a za manipulacje

Associated Newspapers, właściciel brytyjskiego tabloida „Daily Mail’’ oraz serwisu internetowego MailOnline pozwał w USA ...

Syn premiera Izraela wprowadza komunikator z Polski. Zyskał uznanie

Usecrypt z powodzeniem przeszedł testy izraelskich ekspertów ds. bezpieczeństwa. Polska aplikacja znalazła się w ...