Google wraca do biur. Nadmuchiwane ściany i namioty

Bloomberg

Technologiczny gigant zachęca pracowników, by po zakończeniu lockdownu wrócili do biur choćby na trzy dni w tygodniu.

– Przez ponad 20 lat nasi pracownicy przychodzili do biur, by w kawiarni, przy tablicy albo w czasie wspólnych gier w plażową siatkówkę albo krykieta rozwiązywać ciekawe problemy – przypomina Sundar Pichai, prezes Alphabet (właściciela Google’a) w mailu rozesłanym w połowie tego tygodnia do pracowników firmy. Przedstawia w nim zasady wznowienia pracy w biurach Google’a, kładąc nacisk na jej zalety.

Technologiczny gigant, który po wybuchu pandemii jako jedna z pierwszych firm z Doliny Krzemowej przestawił się na pracę zdalną, teraz stawia na „hybrydowy powrót do biur”.

CZYTAJ TAKŻE: Założyciel Google przenosi majątek do podatkowego raju

Sundar Pichai potwierdził tym samym swoją deklarację z grudnia zeszłego roku, gdy ogłosił plany wprowadzenia hybrydowego modelu pracy z trzema dniami w tygodniu w biurach. Zaczął je ponownie otwierać w kwietniu zapowiadając jednak, że pracownicy mogą pracować zdalnie do września tego roku.

Teraz firma szykuje biurowy powrót na dużo większą skalę. W mailu do pracowników Pichai przewiduje, że już wkrótce ok. 60 proc. zespołu będzie pracować w głównej siedzibie firmy przynajmniej przez kilka dni w tygodniu. Kolejne 20 proc. będzie mogło wybrać pracę w innych biurach Google’a, zaś pozostała jedna piąta będzie mogła się ubiegać o w pełni zdalną pracę z domu.

Chociaż, jak wylicza agencja Bloomberga, Google mógł zaoszczędzić na przejściu na pracę zdalną i ograniczeniu podróży służbowych nawet miliard dolarów w skali roku, to z maila Sundara Pichaia wynika że firma będzie promować pracę w biurze. Przed kilkoma dniami Google przedstawił nowe zasady postpandemicznej organizacji przestrzeni w swojej siedzibie, którą media w USA określają jako „spotkanie IKEI z Lego”.

CZYTAJ TAKŻE: Google, Apple, Facebook czy Amazon już nie urosną? Drastyczne regulacje

Firma rozgęści biuro zapewniając ok. 3 metrowe odległości między stanowiskami. W kultowej siedzibie Google’a ma powstać przestrzeń z nadmuchiwanymi ściankami działowymi, ze spersonalizowanymi systemami ogrzewania i chłodzenia a także z miejscami spotkań i pracy na zewnątrz budynku, pod namiotami – na co pozwala kalifornijski klimat.

Poczynania Google’a są pilnie śledzone w branży technologicznej – firma od lat jest tam punktem odniesienia pod względem polityki HR, w tym organizacji pracy, rekrutacji  i motywacji pracowników.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ci producenci komputerów wygrali na pandemii

Epidemia koronawirusa, zamknięcie biur i zdalna praca, uderzyły w segment komputerów stacjonarnych. W III ...

Polska AI pierwsza na świecie oszacuje ryzyko w ubezpieczeniach

Opracowywane przez rodzimą spółkę Quantee narzędzie o nazwie ActuAI ma być pierwszą na świecie ...

Laptopy pod specjalnym nadzorem

Warto czasem „przedmuchać” laptopa sprężonym powietrzem albo oddać do specjalistycznego czyszczenia – mówi Tomasz ...

Mroczny potencjał technologicznych gigantów

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager skrytykowała wielkich graczy na rynku wyszukiwarek i mediów ...

Internet 2019: zagrożeniem będą „fake newsy” i koparki

Wykorzystywanie mocy obliczeniowej zainfekowanego komputera do wykopywania kryptowaluty zepchnie w cień oprogramowanie typu ransomware, ...

Era cyfrowych asystentów. Jak oswoić bota

Coraz częściej rozmawiamy z wirtualnymi asystentami – wynika z badania LivePerson. W ub.r. aż ...