Google bierze się za… choroby skóry. Pomoże wykryć raka

Shutterstock

Internetowy gigant wprowadza specjalistyczne narzędzie napędzane technologią sztucznej inteligencji, które ma pomóc użytkownikom w samodzielnej diagnozie problemów dermatologicznych.

System AI jest w stanie wykryć najróżniejsze zmiany chorobowe – od trądziku po czerniaka. I to równie skutecznie jak prawdziwy lekarz. System uczenia maszynowego zaszyty w tym rozwiązaniu naukowcy przeszkolili na kilkunastu tysiącach przypadków chorób.

CZYTAJ TAKŻE: Szczepionki na raka za progiem. Covid-19 przyspieszył prace

Jak pisze „Financial Times” rozwiązanie Google może być przełomem w powszechnej diagnostyce skóry. Chodzi o Derm Assist, internetową platformę, za pośrednictwem której będzie można wysłać zdjęcie odcinka swojej skóry, co do którego mamy pytania, czy wątpliwości, a także odpowiedzieć na pytania dotyczące objawów. Na tej podstawie system AI automatycznie oceni z jaką chorobą mamy do czynienia. „Cyfrowy lekarz” przeanalizuje podobne przypadki chorób skórnych i wyda diagnozę. Aplikacja ma być bezpłatna i jeszcze w tym roku pojawi się na europejskim rynku. Warunkiem skorzystania z niej będzie zalogowanie się poprzez swoje konto Google.

Internetowy gigant zastrzega, że Derm Assist nie będzie wydawał medycznych diagnoz, a jedynie dostarczy użytkownikom „wiarygodnych informacji, dzięki którym będą mogli podjąć bardziej świadomą decyzję” co robić dalej. Jak podaje „FT”, co roku w wyszukiwarce Google przeprowadzanych jest ok. 10 mld wyszukiwani związanych z problemami skórnymi, chorobami włosów i paznokci, ale prawidłowo w ten sposób diagnozowanych jest ledwie 13 proc. przypadków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bolesna porażka Microsoftu. Dostali czarną polewkę

Miała to być jedna z największych akwizycji Microsoftu ostatnich lat. Spółka Billa Gatesa chciała ...

Tego jeszcze nie było. Powstanie hybryda gry i sieci społecznościowej

Inwestorzy z branży gier wideo szukają innowacyjnych pomysłów na biznes. Przyszłością mają być wirtualne ...

Rząd chce sięgnąć do kieszeni Ubera

Wkrótce do Sejmu ma trafić projekt ustawy, która zmusi operatorów aplikacji łączących pasażerów z ...

Na Walentynki hakerzy zaatakują… gadżety erotyczne

W czasie pandemii wzrosła sprzedaż nowoczesnych gadżetów erotycznych, powiązanych z aplikacjami i przechowujących dane ...

Smartfon ma blokować pornografię. Konserwatyści blisko celu

Nowe telefony komórkowe muszą mieć preinstalowaną aplikację, która uniemożliwi dostęp do treści dla dorosłych ...

Ten gadżet da nadludzkie możliwości. Projekt giganta internetu

Alphabet, spółka matka Google, pracuje nad ciekawym i dość tajemniczym projektem urządzenia do wzmacniania ...