W ostatnich miesiącach kilka amerykańskich stanów wprowadziło kontrowersyjne przepisy (tzw. ustawy o biciu serca – heartbeat bills) w praktyce zakazujące jakiejkolwiek formy aborcji. Wzbudziło to protesty nie tylko środowisk kobiecych i liberalnych, ale także środowisk biznesowych. Uchwalenie zakazu aborcji w Georgii spowodowało, na przykład, publiczne oświadczenie niektórych gigantów medialnych, w których firmy poinformowały, że jeżeli zakaz wejdzie w życie, to zastanowią się nad bojkotem stanu. Wśród korporacji zastanawiających się nad wycofaniem się z kręcenia filmów w tym stanie jest znany z przywiązania do rodzinnych wartości Disney.
CZYTAJ TAKŻE: Disney rusza na Netfliksa. Wiemy, kiedy wprowadzi serwis streamingowy
Netflix, Disney i WarnerMedia kręciły filmy i seriale w Georgii zachęcane ulgami podatkowymi, które obniżały koszty produkcji. W efekcie zostawiały w tym stanie setki milionów dolarów w zakupionych usługach. Przemysł filmowy przyciągnął też do tego stanu setki doświadczonych profesjonalistów, którzy opuszczą Georgię wraz z Netfliksem czy Disneyem.
Nie tylko medialni giganci czują się oburzeni kontrowersyjnymi zakazami. W „New York Times” opublikowany został list otwarty podpisany przez blisko 200 prezesów znaczących amerykańskich firm, którzy protestują przeciwko ograniczaniu praw kobiet. Przedstawiciele biznesu twierdzą w liście, że „ograniczanie prawa do aborcji stwarza zagrożenie dla zdrowia ich pracowników i klientów”.
CZYTAJ TAKŻE: Konserwatyści ostro atakują: Apple uderza w religię