Informację o tym podały czołowe media jak dziennik „Financial Times” czy agencje Reuters i AFP. Już od kilku lat francuski minister gospodarki Bruno Le Maire usilnie naciskał na taką zmianę, ale Francja ugięła się pod presją administracji Donalda Trumpa i groźbą ceł odwetowych, wiec mimo uchwalenia ustawy o podatku cyfrowym nie był on pobierany. Teraz nastąpiła zmiana, ponieważ zapowiadane negocjacje ramowego porozumienia o podatku cyfrowym w ramach OECD nie przyniosły żadnych efektów.
CZYTAJ TAKŻE: Trump triumfuje. Francuzi wstrzymują podatek cyfrowy
Firmy technologiczne jak Google, Facebook, Apple nie są odpowiednio opodatkowane, mogą generować dochody w jednym kraju, ale zgłaszają się do organów podatkowych w innym, zazwyczaj w takim o niskim podatku od osób prawnych, aby zoptymalizować wyniki finansowe. W Europie na takim podejściu wiele lat zyskiwały Irlandia czy Luksemburg, w których koncerny miały swoje centra rozliczeniowe, w innych krajach zazwyczaj nie płacąc nic.
Mimo tego Francji nie się jednak uzyskać wsparcia z innych krajów europejskich – europejska polityka podatkowa wymaga jednomyślnej decyzji członków Unii Europejskiej. Rząd postanowił nie czekać na inne kraje europejskie i zaczął pracować nad własnym lokalnym podatkiem. Zgodnie z nim podatkowi podlegają firmy z ponad 750 mln euro przychodów na całym świecie i 25 mln euro we Francji. Trzeba też online prowadzić platformę handlową (Amazon, Uber, Airbnb…) lub firmę reklamową (Facebook, Google, Criteo…). Takie firmy mają zapłacić 3 proc. podatek od wygenerowanych we Francji przychodów. OECD wciąż pracuje nad sposobem odpowiedniego opodatkowania firm technologicznych na całym świeci, ale kompromisu nie ma.
Francja i Stany Zjednoczone od kilku lat kłócą się o podatek od technologii. W sierpniu 2019 r. prezydent USA Donald Trump i prezydent Francji Emmanuel Macron zawarli porozumienie, zgodnie z którym francuski rząd zniesie podatek, gdy tylko OECD znajdzie sposób na odpowiednie opodatkowanie firm technologicznych.