Chińska rakieta rozbije się o Ziemię. Pentagon: Nie zestrzelimy

Rakieta, nad którą Chińczycy stracili kontrolę, ma rozbić się o Ziemię w ten weekend. Pekin oskarża Zachód o sianie paniki, ale resztki jednej z rakiet z Państwa Środka już raz dokonały zniszczeń w Afryce.

Publikacja: 07.05.2021 21:09

Start pierwszej prywatnej chińskiej rakiety na orbitę 25 lipca 2019 roku

Start pierwszej prywatnej chińskiej rakiety na orbitę 25 lipca 2019 roku

Foto: YouTube

Long March 5B (Długi Marsz) spadnie na Ziemię prawdopodobnie 8 maja. Przynajmniej tak wynika z danych Pentagonu. Nie wiadomo niestety, gdzie dokładnie. Amerykanie monitorują lot rakiety, ale już teraz wiadomo, że jej upadek będzie całkowicie niekontrolowany. Pentagon zapewnia, że nie ma planu jej zestrzelenia.

Long March 5B, dzięki której Chińczycy wynieśli podstawowy moduł nowej stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac) w kwietniu tego roku, wymknęła się spod kontroli i zaczęła w sposób niekontrolowany opadać na Ziemię.

Eksperci europejskiej agencji kosmicznej ESA przewidują, że większość rakiety ulegnie spaleniu, ale około 40 proc. spadnie na Ziemię. Rakieta mierzy 30 metrów długości, blisko 5 metrów szerokości i waży 20 ton. Jej prędkość opadania może przekroczyć 23 tysiące kilometrów na godzinę.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny stworzyły kosmiczną śmieciarkę. Ale to tylko przykrywka

Obecna orbita rakiety pozwala tylko na bardzo szacunkowe określenie, gdzie może spaść. Być może nastąpi to na północnej półkuli w pasie od Nowego Jorku przez Madryt aż po Pekin, albo na półkuli południowej od Chile po Wellington w Nowej Zelandii. Wtedy szczątki prawdopodobnie spadną do oceanu.

Trajektorię spadania rakiety można śledzić online na dwóch stronach (https://orbit.ing-now.com/satellite/48275/2021-035B/CZ-5B/) (https://www.n2yo.com/?s=48275&live=1)

To nie pierwsza chińska rakieta, która spada w niekontrolowany sposób na Ziemię. W 2020 roku części pojazdu upadły na zachodzie Afryki w kilku wioskach na Wybrzeżu Kości Słoniowej, uszkadzając budynki mieszkalne.

Globalne Interesy
20 lat więzienia i 100 mln dol. grzywny. W USA chcą zablokować DeepSeeka i chińską AI
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Globalne Interesy
Unia Europejska chce stworzyć rywala dla DeepSeeka i ChatGPT. Ale bez Polski
Globalne Interesy
To on stoi za DeepSeekiem i rzuca wyzwanie USA. Kto w Chinach buduje systemy AI?
Globalne Interesy
„Istotne dowody”. Chińska rewolucyjna technologia w cieniu podejrzeń
Globalne Interesy
Chińczycy mają już coś lepszego, niż budzący postrach w USA DeepSeek. Co potrafi Qwen?