Dostawca Apple'a, Unimicron Technology Corp. poinformował, że trzy jego filie w Chinach musiały wstrzymać produkcję, aby działać „zgodnie z polityką władz lokalnych w zakresie ograniczania zużycia energii elektrycznej”. Przerwa ma obowiązywać od 26 do 30 września, do północy – informuje Reuters. Chińska korporacja zapewnia, że przerwa nie będzie miała większego wpływu na produkcje i dostawy, ponieważ inne jej zakłady będą w stanie „nadrobić” zaległości zamkniętych filii.

Jednak zdaniem analityków tymczasowe wstrzymanie produkcji przez chińskie firmy zagraża ciągłości łańcucha dostaw w szczycie sezonu dla towarów elektronicznych, w tym najnowszych iPhone'ów. Tym bardziej, że Unimicron Technology Corp.  nie jest jedyną firmą, która czasowo zawiesza produkcję w kilu swoich zakładach.

Eson Precision Engineering, spółka stowarzyszona z Foxconn, także poinformowała, że zawiesiła produkcję od niedzieli do piątku w swoich zakładach w chińskim mieście Kunshan, wynika z informacji portalu Nikkei.

Czytaj więcej

Dramat producentów elektroniki i aut. Gdzie te czipy?!

Dostawca komponentów do głośników iPhone'a, Concraft Holding, który jest właścicielem zakładów produkcyjnych w chińskim mieście Suzhou, zapowiedział, że zawiesi produkcję na pięć dni do czwartku w południe i wykorzysta swoje zapasy do zaspokojenia popytu kontrahentów.

Kryzys energetyczny w Chinach, spowodowany ograniczonymi dostawami węgla i zaostrzonymi normami emisyjnymi, spowodował poważne problemy przemysłu ciężkiego w kilku regionach a także hamuje tempo wzrostu gospodarczego kraju, twierdzą analitycy.