Aktualizacja: 24.11.2024 21:13 Publikacja: 14.11.2021 12:26
Foto: Bloomberg
Wysiłki Intela zmierzające do przyspieszenia produkcji chipów w Chinach zostały zakwestionowane przez administrację Bidena – wynika z nieoficjalnych informacji Bloomberga. Według źródeł agencji Intel zaproponował rozpoczęcie produkcję mikroprocesorów w fabryce w Chengdu pod koniec 2022 roku. Jednak plany Intela zostały zablokowane przez urzędników Białego Domu ze względu na kwestie bezpieczeństwa państwa.
Ich opinia jest o tyle ważna, że dla swych planów masowego zwiększenia produkcji chipów Intel potrzebuje także wsparcia rządowego. Koncern zapowiedział, że obecnie „nie ma planów” produkcji płytek krzemowych w Chinach po omówieniu tego z urzędnikami rządowymi i że zamiast tego rozważy „inne rozwiązania”.
Program powrotu, po ponad 50 latach, Amerykanów na Księżyc notuje opóźnienia. Zapowiada się pasjonujące starcie z Chinami.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Największa rakieta świata poleciała z powodzeniem na orbitę w szóstej misji testowej. Osobiście przedsięwzięciu kibicował amerykański prezydent elekt. Starshipy mają zabierać ludzi na Księżyc i Marsa.
To może być prawdziwa rewolucja na rynku internetowych przeglądarek. Regulatorom w USA nie podoba się monopolistyczna pozycja Google'a i koncern może zostać zmuszony do pozbycia się części biznesu.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Firma SpaceX planuje dziś wieczorem wystrzelić po raz szósty statek kosmiczny Starship w misji testowej. W ciągu czterech lat ma się odbyć nawet 400 lotów megarakiety.
Indyjska firma farmaceutyczna została przyłapana na dostarczaniu amerykańskich chipów do Rosji. Dotąd takim omijaniem sankcji zajmowały się firmy z Chin i Hongkongu. Teraz ich miejsce, coraz częściej zajmuje biznes z Indii.
Również w Intelu obserwujemy wzrost zainteresowania kobiet pracą przy nowych technologiach – mówi Greg Anderson, główny menedżer planowanego zakładu integracji i testowania półprzewodników Intela we Wrocławiu.
Nasz kraj został właśnie zakwalifikowany do najbardziej atrakcyjnych rynków dla produkcji półprzewodników w Europie. Analitycy Kearneya uznali, że na świecie dla takich inwestycji lepiej wypadają tylko cztery państwa azjatyckie.
1,4-miliardowy komunistyczny Goliat łypie łakomie na 23-milionowego Dawida, którego demokracja kole go w oczy. Oddziela ich 130 km morza i osiem dekad historii. Od wydarzeń w Cieśninie Tajwańskiej zależy pokój w regionie. I los światowej gospodarki.
Trwają prace nad stworzeniem Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów. Projekt prawdopodobnie zostanie przyjęty jeszcze w tym roku. Chipowanie ma ułatwić identyfikację zwierząt oraz ich właścicieli. Za brak rejestracji będzie grozić kara grzywny.
Po trzech latach od ogłoszenia pięcioletniego planu prezesa Pata Gelsingera, który miał uczynić Intela hegemonem na rynku chipów, amerykański koncern znalazł się w kryzysie. Teraz rozważa drastyczne zmiany.
Technologiczny koncern ogłosił, iż rozstanie się z aż 15 proc. swojego personelu w ramach wartego 10 mld dol. planu redukcji kosztów. Mimo to rozpoczyna budowę fabryki w Polsce.
Naukowcy stworzyli znacznie lepsze niż krzem materiały do produkcji procesorów. Nowe półprzewodniki mogą mieć grubość kilku atomów, a doskonałe właściwości elektryczne. To zrewolucjonizuje elektronikę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas