W specjalnym oświadczeniu w piątek Microsoft ogłosił decyzję zarządu. - Oprócz zawieszenia sprzedaży Microsoft kończy wiele aspektów swojej działalności w Rosji zgodnie z sankcjami rządowymi”– powiedział prezes firmy Brad Smith, cytowany przez agencję Reuters.

Microsoft najdłużej zwlekał ze swoją decyzją. Wcześniej kontakty z Rosją zerwały takie giganty jak Apple Inc, Nike i Dell Technologies, na znak protestu przeciw agresji Rosji na Ukrainę. Apple poinformowało we wtorek, że wstrzymało sprzedaż wszystkich produktów w Rosji. Dell wykonał podobny ruch w zeszłym tygodniu.

Czytaj więcej

Microsoft: cyberataki na Ukrainę powinny być uznane za zbrodnie wojenne

Brad Smith powiedział, że oprócz zawieszenia sprzedaży, Microsoft wstrzymał wiele aspektów swojej działalności w Rosji zgodnie z sankcjami Zachodu. Firmy technologiczne w ostatnich dniach zdecydowały się zablokować rosyjskie media kontrolowane przez państwo, w tym RT i Sputnik, w odpowiedzi na żądania rządów i wezwania do zapobiegania rozprzestrzenianiu fałszywej rosyjskiej propagandy.

Na początku tego tygodnia Microsoft poinformował, że usunął aplikacje mobilne RT ze sklepu Windows App Store i zakazał reklam w mediach sponsorowanych przez państwo rosyjskie.

Właściciel Facebooka Meta Platforms i Alphabet, właściciel Google i YouTube, również podjęły kroki w celu ograniczenia rosyjskim mediom prokremlowskim możliwości zarabiania na reklamach na swoich platformach.