Rosjanie będą mieli własnego Instagrama - Rossgram

Rosyjskie władze zablokowały Instagram na terenie Rosji, co wywołało prawdziwą rozpacz rosyjskich influencerów. Na otarcie łez pod koniec marca dostaną rosyjską, narodową wersję platformy społecznościowej o nazwie Rossgram.

Publikacja: 18.03.2022 14:36

Rosjanie będą mieli własnego Instagrama - Rossgram

Foto: Aleksei

Rossgram zacznie działać 28 marca. Na początek do serwisu dostęp dostaną tylko prokremlowscy influencerzy i powiązane z nimi marki. Od kwietnia ma być dostępny dla wszystkich Rosjan. Portal ma być kalką Instagrama. Na platformie mają pojawić się nowe rozwiązania związane z monetyzacją materiałów pochodzących od twórców, takie jak crowdfunding czy płatny dostęp do niektórych treści.

Wiadomo, że oprócz wersji przeglądarkowej, serwis będzie działał także jako aplikacja, współpracująca z najpopularniejszymi systemami smartfonowymi, czyli Android i iOS.

Aleksander Zobow, dyrektor ds. public relations nowej inicjatywy, napisał w sieci społecznościowej VKontakte, że on i jego partner Kiriłł Filimonow od dawna pracowali nad nowym portalem, który miałby być odpowiedzią rosyjską na Instagrama i są gotowi do jego uruchomienia za 10 dni

Roskomnadzor zablokował na terenie Rosji dostęp nie tylko do Instagrama, ale także do Facebooka, Twittera i szeregu zachodnich stron informacyjnych.

Rosja w ostatnich miesiącach rozwija swoją rodzimą technologię, w tym smartfony AYYA T1 produkowane przez państwowy konglomerat Rostec, a w listopadzie zeszłego roku Gazprom Media uruchomiły platformę Yappy, która ma być rosyjskim odpowiednikiem platformy wideo TikTok.

Instagram był trzecim najpopularniejszym serwisem społecznościowym w Federacji Rosyjskiej, z którego korzystało około 59 proc. obywateli, czyli znacznie więcej niż z Twittera czy Facebooka.

Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest