Roskomnadzor (nadzór komunikacyjny Rosji) zrobił to na żądanie Prokuratury Generalnej Rosji. Nie wiadomo dokładnie, czym sztuka i twórcy podpadła rosyjskim władzom.

WikiArt to internetowa encyklopedia sztuki działająca w Rosji od 2010 roku. Zawiera około 250 tysięcy prac 3 tysięcy artystów. Informacje o nich dostępne są w ośmiu językach.

Roskomnadzor zauważa, że obecność witryny w rejestrze nie oznacza całkowitego ograniczenia dostępu do niej, ponieważ dostęp może być ograniczony do osobnej strony witryny w Internecie. Sposób blokowania znajduje odzwierciedlenie w kolumnie „Ograniczenie dostępu”.

Wcześniej Fundacja Wikimedia RU, która wspierała Wikipedię w Rosji, otrzymała od Roskomnadzoru żądanie udostępnienia danych o frekwencji i użytkownikach portalu. Fundacja odmówiła, tłumacząc, że takich danych nie posiada.

Czytaj więcej

Rosjanie nie poczytają w internecie. Za Ukrainę zostali pozbawieni czcionek

Zgodnie z ustawą z lipca 2021 r., zagraniczne firmy internetowe, których dzienna oglądalność w Rosji przekracza 500 tys. osób, muszą otworzyć przedstawicielstwo w kraju pod groźbą „środków przymusu”, w tym zakazu pojawianie się w wynikach wyszukiwania i blokowanie witryn.

Według Wikimedia Statistics 24 kwietnia oglądalność rosyjskojęzycznej Wikipedii wyniosła 9,86 mln urządzeń na całym świecie (serwis nie dzieli odbiorców na kraje, a jedna osoba może korzystać z kilku urządzeń).

Dla świadomych Rosjan amerykański portal był jednym z ostatnich rzetelnych źródeł informacji. Według stanu na marzec, użytkownicy z Rosji odnotowali 789 milionów odsłon stron we wszystkich zasobach Wikimedia (w tym Wikisłowniku, Wikicytatach, WikiArt, sekcjach obcojęzycznych itp.).