Masowe „dyscyplinarki" w Amazonie. Bo przekroczył czas przerwy o 4 minuty

Tylko w jednym magazynie firma w ciągu roku wystawiła pracownikom aż 13 tys. decyzji dyscyplinarnych, czasami z zupełnie błahych powodów.

Publikacja: 13.07.2022 09:58

Masowe „dyscyplinarki" w Amazonie. Bo przekroczył czas przerwy o 4 minuty

Foto: Shutterstock

Informacje pojawiły w związku z procesem jednego z pracowników Geralda Brysona, który po zwolnieniu w 2020 r., jest w sporze prawnym z byłym pracodawcą. Jedna z sytuacji dotyczy błędów w obliczeniach, pracownik wpisał 19 produktów w pojemniku podczas gdy było ich 20. Sześć tego typu błędów w ciągu roku oznaczało automatyczne zwolnienie pracownika.

Wewnętrzne dokumenty Amazon, wcześniej nieraportowane, pokazują, w jaki sposób firma rutynowo mierzyła wydajność pracowników w najdrobniejszych szczegółach i upominała tych, którzy nawet nieznacznie nie spełnili oczekiwań – czasami jeszcze przed zakończeniem zmiany. Jak podaje Reuters, w ciągu jednego roku, kończącego się w kwietniu 2020 r., firma wydała ponad 13 tys. tak zwanych „dyscyplinarek” tylko w magazynie Brysona. W tym czasie zakład zatrudniał około 5,3 tys. pracowników.

Czytaj więcej

Amazon rezygnuje z rzeszy pochlebców. Porażka wielkiej kampanii

Przykładowe naruszenia dyscyplinarne to np. brak pracy przez sześć minut w czerwcu 2018 r., co spowodowało naganę, którą pracownik magazynu z Carteret w stanie New Jersey otrzymał o 2:57 w nocy. To również osiągnięcie 94 proc. celu produktywności firmy zamiast 100 proc. Mimo wcześniejszego przekraczania norm pracownik po jednorazowym nie osiągnięciu tego poziomu dostał ostrzeżenie o możliwości zakończenia pracy, jeśli nie poprawi swojego tempa skanowania i weryfikacji pozycji, które spadło do 164 na godzinę, poniżej celu około 175.

Inny dostał dyscyplinarkę za przekroczenie czasu przerwy o cztery minuty.

Zapisy i wywiady z obecnymi i byłymi pracownikami pokazują ogromną presję, z jaką mają do czynienia pracownicy magazynów Amazon, aby wykonywać zadania tak dokładnie i szybko, jak wymaga tego firma. Największy internetowy sprzedawca detaliczny w Stanach Zjednoczonych ujawnił dokumenty w odpowiedzi na skargę National Labor Relations Board dotyczącą zwolnienia Brysona w kwietniu 2020 r. Wiele z tych dokumentów było również zawartych w oddzielnym i toczącym się procesie sądowym w którym NLRB starała się powstrzymać to, co nazwała „rażącymi nieuczciwymi praktykami pracowniczymi” Amazona – działaniami, którym firma zaprzeczyła w dokumentach sądowych.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji