Karę inspektora ochrony danych osobowych potwierdziła, po dwuletnim dochodzeniu, Komisja Ochrony Danych. - Szczegóły decyzji zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu – powiedział jej rzecznik, cytowany przez „The Guardian”.

Instagram pozwalał użytkownikom między 13 a 17 rokiem życia na prowadzenie kont biznesowych w platformie. Konta biznesowe pokazują numery telefonów i adresy e-mail ich właścicieli. Równocześnie Instagram domyślnie zakładał konta nieletnich jako „publiczne”, czyli z widocznymi danymi kontaktowymi.

405 mln euro kary za działania Instagrama, to kolejna grzywna nałożona na Metę przez irlandzkie władze w imieniu całej Unii. Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC) reguluje działalność Mety w UE, gdyż europejska siedziba firmy znajduje się w tym kraju z uwagi na większe możliwości „optymalizacji” (unikania) podatków. Wcześniej Meta musiała np. zapłacić 225 mln euro grzywny we wrześniu 2021 za poważne naruszenia unijnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) przez WhatsApp.

Grzywna dla Mety jest drugą co do wielkości grzywną nałożoną w UE z powodu łamania przepisów RODO. Najwyższą musiał zapłacić Amazon – w lipcu 2021 roku koncern Jeffa Bezosa ukarano grzywną w wysokości 746 mln euro.

Rzecznik Mety, komentując decyzję, narzekał, że dochodzenie „skupiło się na starych ustawieniach”. Instagram faktycznie od 2019 roku poczynił duże zmiany i konta osób niepełnoletnich domyślnie są już prywatne. Koncern zamierza się odwoływać od decyzji.