Reklama
Rozwiń

Microsoft inwestuje w nietypowy biznes twórcy Ubera. „Toksyczne miejsce”

Travis Kalanick, kontrowersyjny biznesmen, który został odsunięty od kierowania firmą, którą sam założył, rozkręca zupełnie nowy interes. Były prezes i twórca Ubera z aplikacji do zamawiania przejazdów przesiadł się na branżę gastronomiczną.

Publikacja: 07.09.2022 13:14

Microsoft inwestuje w nietypowy biznes twórcy Ubera. „Toksyczne miejsce”

Foto: Travis Kalanick Bloomberg

Chodzi o budowę sieci restauracji, ale nie takich typowych, w których goście mogą rozsiąść się przy stolikach, lecz lokali, które niczym popularne magazyny typu dark store, służą jedynie jako zaplecze do szybkich dostaw. Koncept dark kitchen, a więc kuchni produkcyjnych, w których przyrządza się jedzenie z myślą o dostarczaniu zamówień, to gorący trend w branży.

Kalanick płynie więc na fali, a wspierają go pieniądze Microsoftu. Jak ujawnił właśnie „Financial Times”, koncern Billa Gatesa zainwestował w projekt Travisa Kalanicka 850 mln dol. Do transakcji miało dojść w listopadzie ub. r., ale dopiero teraz dziennikarze dotarli do tych informacji. „FT” podaje, że CloudKitchens, bo tak nazywa się startup Kalanicka, wyceniany jest obecnie na 15 mld dol., czyli raptem cztery razy mniej niż wynosi kapitalizacja Ubera.

CloudKitchens, który zatrudnia ponad 4 tys. pracowników w USA, Ameryce Łacińskiej, Wlk. Brytanii i na Bliskim Wschodzie, skupuje na świecie powierzchnie magazynowe i zamienia je na zaplecze gastronomiczne, choć – jak wskazuje dziennik – ostatnio wykorzystuje je również jako typowe magazyny dark store, w których przechowuje inne produkty dostarczane przez kurierów (m.in. karmę dla zwierząt, czy leki bez recepty).

Czytaj więcej

Najwięksi ekscentrycy Doliny Krzemowej

Niestety zła sława Kalanicka, który odchodził z Ubera zwolniony przez radę nadzorczą, obarczony oskarżeniami o złe zarządzanie i liczne problemy natury etycznej, dopadła go i w CloudKitchens. „FT” – powołując się na byłych pracowników startupu – informuje, że spółka „cierpi na wiele problemów kultury pracy, które wcześniej występowały Uberze”. Jeden z byłych managerów spółki opisał nawet CloudKitchens jako „najbardziej toksyczne miejsce, jakie kiedykolwiek widział”.

Microsoft chętnie jednak wiąże się finansowo z Kalanickiem. Gigant był inwestorem również w Uberze. Co więcej, ścieżki Billa Gatesa i Travisa Kalanicka przecięły się też w 2019 r., gdy obaj miliarderzy zainwestowali w startup Luminous, który pracował nad zaawansowanymi chipami napędzającymi układy sztucznej inteligencji. Co ciekawe, na ten perspektywiczny biznes swoje pieniądze wyłożył również obecny szef Ubera - Dara Khosrowshahi. Spółka z Kalifornii skupia się obecnie nad konstrukcją superkomputera.

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku