Reżimowy resort sprawiedliwości zaktualizował listę „stowarzyszeń publicznych i organizacji religijnych, w stosunku do których sąd podjął prawomocną decyzję o likwidacji lub zakazie działalności z powodów przewidzianych w ustawie federalnej nr 114-FZ z dnia 25 lipca 2002 r. „O przeciwdziałaniu działalności ekstremistycznej”. Została tam wpisana Meta.

„Amerykańska ponadnarodowa spółka holdingowa Meta Platforms Inc. zajmująca się sprzedażą produktów – portali społecznościowych Facebook i Instagram”– czytamy w oświadczeniu cytowanym przez agencję Interfax.

Co tak naprawdę znaczy określenie „organizacja ekstremistyczna”? Kreml uznał, że portale społecznościowe Facebook i Instagram hołdują skrajnym poglądom, dla osiągnięcia celów politycznych. I że zdolne są użyć ekstremalnych form nacisku.

Czytaj więcej

Rosja ogłosiła osiągnięcie suwerenności cyfrowej. Wzywa informatyków do powrotu

Przypomnijmy, że 21 marca 2022 r. sąd w Moskwie uwzględnił wniosek prokuratury generalnej Rosji o zakazanie działalności Meta Platforms Inc. na terytorium rosyjskim. Od tego czasu działalność Meta jest więc zabroniona w Rosji w zakresie działania portali społecznościowych Facebook i Instagram. Media, które cytują zasoby Meta, muszą umieszczać informację, że firma jest uznana w Rosji za organizację ekstremistyczną.

Orzeczenie sądu nie dotyczy WhatsApp, również należącego do Meta, ponieważ nie rozpowszechnia informacji publicznie. 11 października Rosfinmonitoring dodał Meta do listy „organizacji zaangażowanych w terroryzm i ekstremizm”. Zgodnie z prawem rosyjskie banki zamrażają środki osób prawnych znajdujących się na tej liście i zawieszają ich obsługę.