Rosja wpisała właściciela Facebooka na listę ekstremistów

Amerykański gigant internetowy Meta znalazł się w rejestrze organizacji ekstremistycznych. Kremlowi nie podobały się antywojenne wpisy i komentarze na portalach społecznościowych Facebook i Instagram. Uznał je za zagrożenie swojej władzy.

Publikacja: 25.11.2022 18:51

Rosja wpisała właściciela Facebooka na listę ekstremistów

Foto: PAP/EPA,MAXIM SHIPENKOV

Reżimowy resort sprawiedliwości zaktualizował listę „stowarzyszeń publicznych i organizacji religijnych, w stosunku do których sąd podjął prawomocną decyzję o likwidacji lub zakazie działalności z powodów przewidzianych w ustawie federalnej nr 114-FZ z dnia 25 lipca 2002 r. „O przeciwdziałaniu działalności ekstremistycznej”. Została tam wpisana Meta.

„Amerykańska ponadnarodowa spółka holdingowa Meta Platforms Inc. zajmująca się sprzedażą produktów – portali społecznościowych Facebook i Instagram”– czytamy w oświadczeniu cytowanym przez agencję Interfax.

Co tak naprawdę znaczy określenie „organizacja ekstremistyczna”? Kreml uznał, że portale społecznościowe Facebook i Instagram hołdują skrajnym poglądom, dla osiągnięcia celów politycznych. I że zdolne są użyć ekstremalnych form nacisku.

Czytaj więcej

Rosja ogłosiła osiągnięcie suwerenności cyfrowej. Wzywa informatyków do powrotu

Przypomnijmy, że 21 marca 2022 r. sąd w Moskwie uwzględnił wniosek prokuratury generalnej Rosji o zakazanie działalności Meta Platforms Inc. na terytorium rosyjskim. Od tego czasu działalność Meta jest więc zabroniona w Rosji w zakresie działania portali społecznościowych Facebook i Instagram. Media, które cytują zasoby Meta, muszą umieszczać informację, że firma jest uznana w Rosji za organizację ekstremistyczną.

Orzeczenie sądu nie dotyczy WhatsApp, również należącego do Meta, ponieważ nie rozpowszechnia informacji publicznie. 11 października Rosfinmonitoring dodał Meta do listy „organizacji zaangażowanych w terroryzm i ekstremizm”. Zgodnie z prawem rosyjskie banki zamrażają środki osób prawnych znajdujących się na tej liście i zawieszają ich obsługę.

Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest