Biden chce skończyć z „samowolą big-techów". Nowy sposób na Facebooka i Google

Prezydent USA Joe Biden stwierdził, że w ramach ponadpartyjnego porozumienia powinno się stworzyć prawo, które zwiększy odpowiedzialność największych firm technologicznych.

Publikacja: 12.01.2023 11:46

Koncerny technologiczne stały się już zbyt potężne, co rodzi różnego rodzaju patologie. Joe Biden za

Koncerny technologiczne stały się już zbyt potężne, co rodzi różnego rodzaju patologie. Joe Biden zapowiada ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie.

Foto: Bloomberg

Joe Biden, w szeroko komentowanym tekście w „Wall Street Journal” napisał, że Demokraci i Republikanie muszą się zjednoczyć, aby uchwalić silne ponadpartyjne ustawodawstwo i pociągnąć do odpowiedzialności duże firmy technologiczne. Prezydent USA wprost napisał, że potrzebna jest poważna federalna ochrona prywatności Amerykanów, w tym ograniczenie ilości gromadzonych danych, takich jak lokalizacja, parametry biometryczne i informacje o stanie zdrowia. To również szczególne zagrożenie dla dzieci.

„Musimy pociągnąć firmy mediów społecznościowych do odpowiedzialności za eksperyment, jaki przeprowadzają na naszych dzieciach dla zysku” – napisał Biden, powołując się na zmagania młodych ludzi z zastraszaniem, przemocą, traumą i zdrowiem psychicznym.

Wezwał również do reformy sekcji 230 Communications Decency Act, aby zmusić firmy technologiczne do wzięcia odpowiedzialności za rozpowszechniane treści i algorytmy, których używają.

Czytaj więcej

Gigantyczne kary dla właściciela Facebooka. Podcięty biznes w Europie

Zarówno Republikanie, jak i Demokraci spędzili większość ostatnich kilku lat na badaniu różnych aspektów sektora technologicznego, w dużej mierze zgadzając się, że istnieją problemy z mocą Google, Facebooka i innych koncernów technologicznych. Choć problem jest i co do tego panuje zgodność, to jednocześnie w dużej mierze politycy dwóch głównych partii nie zgadzają się, jak go rozwiązać.

W oświadczeniu wydanym po opublikowaniu artykułu demokratyczna senator Amy Klobuchar podkreśliła, że będzie nadal naciskać na uchwalenie ponadpartyjnego ustawodawstwa, które próbowała stworzyć, aby zakazać gigantom choćby faworyzowania własnych firm i usług w wynikach wyszukiwania. Z takimi praktykami ostro walczy Komisja Europejska, nakładając choćby na Google kolejne kary. Niedawno w podobnej sprawie kare na właściciela Facebooka nałożyły władze Irlandii.

Globalne Interesy
Mark Zuckerberg rzuca wyzwanie ChatGPT. „Wstrząśnie światem sztucznej inteligencji”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Globalne Interesy
Amerykański koncern zwalnia pracowników. Protestowali przeciw kontraktowi z Izraelem
Globalne Interesy
Zagadkowa inwestycja Microsoftu w arabską sztuczną inteligencję. Porzucone Chiny
Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet