Joe Biden, w szeroko komentowanym tekście w „Wall Street Journal” napisał, że Demokraci i Republikanie muszą się zjednoczyć, aby uchwalić silne ponadpartyjne ustawodawstwo i pociągnąć do odpowiedzialności duże firmy technologiczne. Prezydent USA wprost napisał, że potrzebna jest poważna federalna ochrona prywatności Amerykanów, w tym ograniczenie ilości gromadzonych danych, takich jak lokalizacja, parametry biometryczne i informacje o stanie zdrowia. To również szczególne zagrożenie dla dzieci.

„Musimy pociągnąć firmy mediów społecznościowych do odpowiedzialności za eksperyment, jaki przeprowadzają na naszych dzieciach dla zysku” – napisał Biden, powołując się na zmagania młodych ludzi z zastraszaniem, przemocą, traumą i zdrowiem psychicznym.

Wezwał również do reformy sekcji 230 Communications Decency Act, aby zmusić firmy technologiczne do wzięcia odpowiedzialności za rozpowszechniane treści i algorytmy, których używają.

Czytaj więcej

Gigantyczne kary dla właściciela Facebooka. Podcięty biznes w Europie

Zarówno Republikanie, jak i Demokraci spędzili większość ostatnich kilku lat na badaniu różnych aspektów sektora technologicznego, w dużej mierze zgadzając się, że istnieją problemy z mocą Google, Facebooka i innych koncernów technologicznych. Choć problem jest i co do tego panuje zgodność, to jednocześnie w dużej mierze politycy dwóch głównych partii nie zgadzają się, jak go rozwiązać.

W oświadczeniu wydanym po opublikowaniu artykułu demokratyczna senator Amy Klobuchar podkreśliła, że będzie nadal naciskać na uchwalenie ponadpartyjnego ustawodawstwa, które próbowała stworzyć, aby zakazać gigantom choćby faworyzowania własnych firm i usług w wynikach wyszukiwania. Z takimi praktykami ostro walczy Komisja Europejska, nakładając choćby na Google kolejne kary. Niedawno w podobnej sprawie kare na właściciela Facebooka nałożyły władze Irlandii.