Producent pierwszej szczepionki na Covid-19 ucieka z Niemiec. Przez biurokrację

BioNTech, przodującą w badaniach nad szczepionkami, obecnie także na raka, firmę założoną przez tureckich imigrantów, zmęczyła działalność w Niemczech. Decyzja o przeniesieniu się do Wielkiej Brytanii wywołała burzę.

Publikacja: 24.01.2023 12:12

Twórca szczepionki na Covid-19 przenosi się do Wielkiej Brytanii

Twórca szczepionki na Covid-19 przenosi się do Wielkiej Brytanii

Foto: Bloomberg

W ostatnich latach kolejne opuszczają Niemcy z powodu barier dla procesów badawczo-rozwojowych oraz przeszkód biurokratycznych. O takim powodzie decyzji BioNTech związanym z coraz większymi trudnościami w prowadzeniu firmy w tym kraju pisze „Bild”.

Z kolei według „Berliner Zeitung” przeprowadzka BioNTech była planowana od dawna. Branża farmaceutyczna rozwija się szybciej w Wielkiej Brytanii, ponieważ władze i firmy ściśle ze sobą w tym zakresie współpracują. Dotyczy to między innymi finansowania badań i ich szybszego przekładania na zastosowania, promocji ekosystemów biotechnologicznych w Europie oraz odpowiednich przepisów. - W przyszłości kluczowe będzie stworzenie współczesnych i opartych na misji warunków ramowych w różnych obszarach - mówi Özlem Türeci, jeden z założycieli firmy.

Özlem Türeci i Uğur Şahin, prowadzący BioNTech, opracowali pierwszą szczepionkę przeciwko koronawirusowi, którą produkowali wraz z firmą Pfizer. Założyciele firmy teraz zlecają badania nad rakiem w Wielkiej Brytanii. Rozpoczynają prace nad spersonalizowanymi terapiami mRNA, w tym szczepionek przeciwnowotworowych. Projekt ma na celu dostarczenie pacjentom 10 tys. terapii przed 2030 rokiem. Wezwali rząd do zapewnienia, że wszelkie pozytywne wyniki będą dostępne w przystępnej cenie i obejmują dostawę dla pacjentów z rakiem na całym świecie.

Czytaj więcej

Przełom w leczeniu raka? Czas na szczepionki mRNA

„Bild” podaje, że inni giganci medyczni tacy jak Bayer rozważają również przeniesienie swoich części farmaceutycznych do krajów takich jak USA czy Chiny. Zwrócono uwagę, że gigant chemiczny BASF zbudował także nową fabrykę w Chinach i że około 40 tys. pracowników w Ludwigshafen jest w niebezpieczeństwie.

Media informują, że BioNTech planuje też rozwijać projekt fabryk modułowych szczepionek mRNA w Rwandzie. Zgodnie z komunikatem prasowym BioNTech, modułowa fabryka składa się z sześciu kontenerów transportowych, które przybędą do Rwandy na początku 2023 r. Raporty wskazują, że jednostki modułowe zostały wyprodukowane w Niemczech i zostaną napełnione i wykończone przez lokalnych partnerów w Ghanie i na południu Afryki. Według doniesień ta modułowa fabryka szczepionek mRNA pozwoli na masową produkcję szczepionki Covid-19 firmy BioNTech na obszarach o ograniczonych zasobach technologicznych. Jedna modułowa fabryka będzie w stanie produkować nawet 50 milionów dawek szczepionki Covid-19 rocznie, które będą sprzedawane na zasadzie non-profit. BioNTech spodziewa się, że ukończenie tej modułowej fabryki szczepionek będzie przebiegać równolegle z budową najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego w Kigali w Rwandzie, którą to rozpoczęto w czerwcu 2022 r. Dodatkowe fabryki BioNTainer mogą zostać wysłane do Senegalu i Republiki Południowej Afryki w niedalekiej przyszłości.

BioNTech podobno rozwija też projekt szczepionki opartej na mRNA w celu zwalczania malarii i gruźlicy. Firma rozpoczęła wczesne badania na ludziach nad kandydatem na szczepionkę przeciw malarii w grudniu 2022 r. i oczekuje, że inni kandydaci na szczepionki rozpoczną próby na ludziach „na początku 2023 r.

Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Polowanie na tajemniczego twórcę bitcoina
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Globalne Interesy
Elon Musk zbuduje miasto w prawicowym Teksasie. Przenosi tu spółki i fabryki
Globalne Interesy
Elon Musk bije kolejne rekordy bogactwa dzięki Tesli i Trumpowi. Ile jest wart?
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10