W ostatnich latach kolejne opuszczają Niemcy z powodu barier dla procesów badawczo-rozwojowych oraz przeszkód biurokratycznych. O takim powodzie decyzji BioNTech związanym z coraz większymi trudnościami w prowadzeniu firmy w tym kraju pisze „Bild”.
Z kolei według „Berliner Zeitung” przeprowadzka BioNTech była planowana od dawna. Branża farmaceutyczna rozwija się szybciej w Wielkiej Brytanii, ponieważ władze i firmy ściśle ze sobą w tym zakresie współpracują. Dotyczy to między innymi finansowania badań i ich szybszego przekładania na zastosowania, promocji ekosystemów biotechnologicznych w Europie oraz odpowiednich przepisów. - W przyszłości kluczowe będzie stworzenie współczesnych i opartych na misji warunków ramowych w różnych obszarach - mówi Özlem Türeci, jeden z założycieli firmy.
Özlem Türeci i Uğur Şahin, prowadzący BioNTech, opracowali pierwszą szczepionkę przeciwko koronawirusowi, którą produkowali wraz z firmą Pfizer. Założyciele firmy teraz zlecają badania nad rakiem w Wielkiej Brytanii. Rozpoczynają prace nad spersonalizowanymi terapiami mRNA, w tym szczepionek przeciwnowotworowych. Projekt ma na celu dostarczenie pacjentom 10 tys. terapii przed 2030 rokiem. Wezwali rząd do zapewnienia, że wszelkie pozytywne wyniki będą dostępne w przystępnej cenie i obejmują dostawę dla pacjentów z rakiem na całym świecie.
Czytaj więcej
Firmy Moderna i BioNTech, które zasłynęły z opracowania szczepionek na Covid-19, prowadzą badania nad wykorzystaniem technologii mRNA w walce z nowotworami. Są bardzo obiecujące.
„Bild” podaje, że inni giganci medyczni tacy jak Bayer rozważają również przeniesienie swoich części farmaceutycznych do krajów takich jak USA czy Chiny. Zwrócono uwagę, że gigant chemiczny BASF zbudował także nową fabrykę w Chinach i że około 40 tys. pracowników w Ludwigshafen jest w niebezpieczeństwie.