Francuskie Zgromadzenie Narodowe 2 marca przegłosowało niemalże jednomyślnie prawo o ustanowieniu cyfrowej dojrzałości oraz zwalczaniu nienawiści w sieci. W senacie trwają prace nad kolejnymi przepisami.

Do kodeksu cywilnego wpisano już pojęcie życia prywatnego dzieci. Jednym z obowiązków rodziców ma być odtąd zagwarantowanie poszanowania praw dziecka do swojego wizerunku. A w przypadku poważnych nadużyć sędzia będzie mógł powierzyć prawa do wizerunku dziecka komuś innemu niż jego prawni opiekunowie.

Francuzi uważają, że limity korzystania z serwisów społecznościowych jakie wprowadzają same serwisy to zdecydowanie za mało. Trzeba bowiem edukować rodziców, często nie zdających sobie sprawy jak fatalnie zarządzają właśnie wizerunkiem dzieci.

Euronews podaje, że według różnych badań zdjęcie dziecka przed 13-tym rokiem życia udostępniono w internecie średnio 1300 razy – czyli jeszcze zanim zostanie upoważnione do stworzenia własnego profilu w mediach społecznościowych na Facebooku lub Instagramie. Ponad połowa rodziców udostępniła już zdjęcia swoich dzieci online. A 91 procent zrobiło to, zanim ich dziecko skończyło pięć lat. Instagram testuje nowe narzędzia, takie jak selfie wideo, aby weryfikować wiek swoich użytkowników, inni też idą w tym kierunku, ale to same dzieci i ich rodzice muszą zmienić podejście.

Czytaj więcej

Twórca Twittera tworzy nowy serwis społecznościowy. Musk ma się czego obawiać

To pierwsza na świecie tego typu ustawa i została przyjęta z zadowoleniem przez psychologów dziecięcych i ekspertów od mediów społecznościowych. - Uważam za konieczną ochronę nieletnich dzieci, które nie mają głosu, by sprzeciwić się obrazom udostępnianym online przez ich rodziców” – mówi Anja Stevic, badaczka komunikacji na Uniwersytecie Wiedeńskim.

W Senacie trwają prace nad innymi przepisami, jak karanie rodziców, którzy chcą zdobyć obserwujących na swoich profilach i zarabiać pieniądze, publikując zdjęcia swoich dzieci. Eksperci podkreślają, że po udostępnieniu treści w internecie bardzo trudno jest je później usunąć. Rodzice muszą być świadomi zagrożeń. Bruno Studer, francuski polityk stojący za ustawą, zwraca uwagę, że 50 proc. zdjęć niewinnie udostępnionych w mediach społecznościowych trafia na fora poświęcone wykorzystywaniu seksualnemu dzieci. Szacunki pochodzą z dochodzenia przeprowadzonego przez Biuro Komisarza ds. Dzieci i Młodzieży w Australii w 2015 r. Chociaż ta ustawa nie zapobiegnie gromadzeniu treści publikowanych online przez strony internetowe zajmujące się wykorzystywaniem seksualnym dzieci, francuscy parlamentarzyści chcą przypomnieć rodzicom, że muszą szanować cyfrową prywatność swoich dzieci.