„Zero biznesu, spalić zapasy". Niezwykłe zachowanie koncernu w Rosji

Amerykański producent sprzętu sieciowego i oprogramowania Cisco Systems „fizycznie zniszczył” całe swoje zapasy sprzętu w Rosji. Bez łatek i aktualizacji sprzęt wcześniej sprzedany może też być zagrożony.

Publikacja: 05.04.2023 12:33

Rosyjskie firmy muszą teraz kupować sprzęt od kilku dostawców, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo

Rosyjskie firmy muszą teraz kupować sprzęt od kilku dostawców, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo

Foto: Bloomberg

Cisco zniszczył wszystkie operacyjne części zamienne do sprzętu posiadanego w Rosji, a zakupionego w ramach umowy z holenderską strukturą – Cisco Systems International B.V. Były warte równowartość 100 mln zł.

„Firma podjęła taką decyzję jeszcze w sierpniu 2022 r. w związku z zakończeniem sprzedaży, usług i zawieszeniem licencji Cisco w Rosji. Teraz sprzęt IT i próbki demonstracyjne zostały poddane recyklingowi” – ​​informuje państwowa agencja TASS.

Oprócz części zamiennych utylizacji uległo też całe mienie rosyjskiego oddziału Cisco, w tym pojazdy, meble biurowe, sprzęt AGD i sprzęt demonstracyjny. Po rozwiązaniu umów o pracę w okresie lipiec-sierpień 2022 r., firma wypłaciła pracownikom ok. 190,6 mln rubli, wynika ze sprawozdań finansowych spółki, z którymi zapoznał się Kommersant.

Czytaj więcej

Rosja chciała stworzyć swojego Androida. Takich problemów się nie spodziewano

W marcu ubiegłego roku, w związku z agresją Rosji na Ukrainę, Cisco Systems wstrzymało wszystkie procesy biznesowe w Rosji, w tym sprzedaż i usługi. W czerwcu firma ogłosiła, że opuszcza rynek rosyjski i białoruski.

Jak postępowanie Cisco wpłynęło na rosyjski rynek IT? - Rosyjskie firmy muszą teraz kupować sprzęt od kilku dostawców, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo - mówi Aleksiej Drozd, szef działu bezpieczeństwa informacji SearchInform.

- Cisco dostarczył dość szeroką gamę towarów. (…) Pojawia się pytanie, jak poprawnie to wszystko będzie ze sobą współpracować, na ile obsługuje funkcje, do których jesteśmy przyzwyczajeni i tak dalej. Ponadto istnieje notoryczny problem z bezpieczeństwem informacji. Wprowadzanie idealnie czystego kodu bez błędów to utopia. Czyli zawsze jest szansa, że ​​trzeba będzie wydać łatkę, żeby zwiększyć bezpieczeństwo sprzętu. W związku z tym, czy ci, którzy zastąpią Cisco, mają taką wiedzę? Takie pytania będą pojawiać się stopniowo. Koszty mogą być poważne - podkreśla Drozd.

Od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę, Rosję opuściło wielu kluczowych producentów sprzętu komputerowego i oprogramowania: Microsoft, IBM, Dell, Apple.

Globalne Interesy
iPhone jak Windows w latach 90. Apple pozwany za monopol
Globalne Interesy
Microsoft ściąga guru sztucznej inteligencji. Chce być numerem 1
Globalne Interesy
USA uderzą w chińskich producentów chipów. Tym razem Huawei się nie wywinie?
Globalne Interesy
Słynna Encyklopedia Britannica warta miliard dolarów. Nowe technologie i giełda
Globalne Interesy
Nvidia stworzyła najpotężniejszy chip. Ma zrewolucjonizować sztuczną inteligencję