Rosjanie będą produkować swoje smartfony i tablety w Kaliningradzie

Rosyjski producent i dystrybutor elektroniki F+ tech zaprezentował smartfon i tablet z systemem Aurora OS. Eksperci wątpią w sukces projektu, bo Rosjanie wolą przemycane zachodnie produkty albo pochodzące z Chin.

Publikacja: 17.04.2023 12:33

Urządzenia będą montowane w obiektach wynajętych w Kaliningradzie. Tam też instalowany ma być też sy

Urządzenia będą montowane w obiektach wynajętych w Kaliningradzie. Tam też instalowany ma być też system Aurora OS

Foto: Bloomberg

Mowa o tablecie Life Tab Plus i smartfonie R570, na których będzie preinstalowany program antywirusowy Kaspersky Lab i pakiet MyOffice F+tech. Firma chce zadeklarować te rozwiązania jako kompleks programowo-sprzętowy (HSS) i wpisać do rejestru ministerstwa cyfryzacji Rosji: „W przyszłości skład oprogramowania HSS będzie skalowany w zależności od potrzeb klienta na wymianę rozwiązań zagranicznych producentów” - cytuje spółkę gazeta Kommersant.

Spółki wpisane do ministerialnego rejestru otrzymują korzyści w postaci zwolnienia z podatku dochodowego CIT, składki ubezpieczeniowej w wysokości 7,6 proc., sprzedaży produktów bez podatku VAT. W rejestrze znajduje się obecnie ponad 16 tysięcy pozycji.

F+ tech wyjaśnił, że urządzenia będą montowane w obiektach wynajętych w Kaliningradzie, a instalacja Aurora OS planowana jest także tam: „Obecne moce produkcyjne pozwalają F+ tech na dostarczanie ponad 500 tysięcy HSS rocznie”.

Czytaj więcej

Rosja chciała stworzyć swojego Androida. Takich problemów się nie spodziewano

Jedno ze źródeł Kommersanta podkreśla, że ​​pomimo nowego schematu „mobilne miejsce pracy F+tech nie różni się zbytnio od istniejących gadżetów na Aurora OS” (opracowują je również inne rosyjskie firmy Aquarius, Baiterg, Research Institute Scale, itp.).

Perspektywy takich urządzeń na rosyjskim rynku są jednak wątpliwe. Rozmówca Kommersanta jest pewien, że w ostatnich latach „nie zaobserwowano znaczącego przełomu w Aurorze, mimo wszystkich pozornie sprzyjających okoliczności”.

Rosjanie wciąż wolą kupować przemycany z zagranicy zachodni sprzęt, nawet jeżeli z powodu sankcji mogą mieć kłopoty z jego funkcjonowaniem na terenie Rosji. Alternatywą, która bije na głowę rosyjskie smartfony i tablety są urządzenia chińskie, np. Huawei.

Globalne Interesy
Już bilion dolarów wartości. Ta firma rozdaje karty w sztucznej inteligencji
Globalne Interesy
Polak stworzył światowego giganta e-commerce. Teraz tonie
Globalne Interesy
Bot w smartfonie nie dla Polaków. Twórcy ChatGPT pominęli nasz kraj
Globalne Interesy
Richard Branson wyprzedaje Virgin Orbit po kosmicznej klęsce. Zaskakująca cena
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Globalne Interesy
Przyszedł czas na Polskę. Netflix zaczyna walkę ze współdzieleniem kont
cyfrowa
Twórca ChatGPT dla „Rzeczpospolitej”: Chiny, USA, UE i Rosja muszą się dogadać