Elon Musk antysemitą? Ludzie-jaszczury i ataki na Sorosa

Elon Musk zaatakował George'a Sorosa, którego porównał do superzłoczyńcy z filmu „X-Men”, Magneto, i napisał, że chce „zniszczyć samą tkankę cywilizacji”. To tylko wierzchołek góry lodowej.

Publikacja: 19.05.2023 11:43

Musk uderza w George’a Sorosa po tym jak fundusz inwestycyjny miliardera ogłosił, iż sprzedał wszyst

Musk uderza w George’a Sorosa po tym jak fundusz inwestycyjny miliardera ogłosił, iż sprzedał wszystkie swoje udziały w Tesli

Foto: Bloomberg

Właściciel Tesli, Space X i Twittera ponownie daje znać o sobie w mediach społecznościowych. Kontrowersyjny miliarder opublikował serię tweetów, w których atakuje znanego przedsiębiorcę żydowskiego pochodzenia. Porównał w nich George'a Sorosa do Magneto, super-złoczyńcy z filmów science-fitction z serii X-Men.

Oskarżył go o chęć „zniszczenia tkanki cywilizacji”. Wcześniej z kolei opublikował wpisy o wyraźnej treści antysemickiej, nawiązujące do procesu zamachowca z Pittsburgha, w stanie Pensylwania, który w tamtejsze synagodze zabił aż 11 osób.

Pomimo powszechnego potępienia postów, Elon Musk nie wycofał się ze swoich słów, twierdząc w wywiadzie dla CNBC, że takie jest po prostu jego zdanie. Oskarżył przy tym Sorosa, że ten wspiera politykę otwartych granic i powtórzył powielane w sieci przez skrajnie prawicowe środowiska teorie spiskowe, jakoby węgiersko-żydowski miliarder „chce zastąpić zachodnią cywilizację populacją imigrantów”. To sformułowanie, znane jako tzw. Teoria Wielkiego Zastąpienia, było jednym z twierdzeń, do którego odwoływał się oskarżony napastnik z Pittsburgha (publikował takie treści na skrajnie prawicowej sieci społecznościowej Gab, nim dokonał masakry w synagodze).

Czytaj więcej

Musk królem obłudy? Apelował o wstrzymanie prac nad AI, teraz tworzy własną

Musk wplątał się również w inne teorie spiskowe rozpowszechniane na Twitterze, w tym te, że ocalały z Holokaustu Soros pomagał w łapankach Żydów dla nazistów. Co więcej, po kupnie tej platformy społecznościowej Musk przywrócił zablokowane wcześniej konto Davida Icke, znanego głównie z rozpowszechniania absurdalnych teorii, jakoby Żydzi byli ludźmi-jaszczurami, którzy kontrolują świat i sfałszowali Holokaust.

Eksperci zastanawiają się, na ile na szokującą postawę Elona Muska wpływ ma fakt, że urodził się w białej społeczności RPA, gdzie długo silne były środowiska rasistowskie i antysemickie, a na ile to biznes. Krytyka Sorosa z jego ust trwa już od dawna. Najpierw, gdy próbował w ub. r. przeprowadzić transakcję kupna Twittera i nie poszła ona wcale tak łatwo jak chciał, napisał o spisku, w którym Żydzi kontrolują amerykańskie media.

Teraz uderza w George’a Sorosa po tym jak fundusz inwestycyjny miliardera ogłosił, iż sprzedał wszystkie swoje udziały w Tesli (spółce Muska). Władze Izraela już obarczyły szefa Space X wyłączną odpowiedzialnością za gwałtowny wzrost antysemityzmu na Twitterze. Elon Musk szybko odpowiedział, że wcale nie jest antysemitą i będzie mówił „to co uważa za słuszne”, nawet jeśli miałby stracić na tym pieniądze.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji