Satelity krążąc wokół Ziemi, pełnią szereg ważnych funkcji, jak komunikacja, nawigacja i badania naukowe. Tylko w 2022 r. odbyło się ponad 150 wystrzeleń, w ramach których wysłano w przestrzeń kosmiczną nowe obiekty, a w nadchodzącej dekadzie spodziewanych jest ich znacznie więcej. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na dane i pojawieniem się nowych, bardziej opłacalnych technologii satelitarnych powstają możliwości dla prywatnych przedsiębiorstw kosmicznych. W tym kontekście przewiduje się, że zapotrzebowanie na satelity wzrośnie czterokrotnie w ciągu dekady.
Obecnie SpaceX, kierowana przez Elona Muska, jest niekwestionowanym liderem branży, obsługującym obecnie największą flotę satelitów na orbicie – około 50 proc. całkowitej ich liczby. Firma ukończyła już w tym roku 62 misje, przewyższając jakąkolwiek inną firmę lub kraj, i obsługuje tysiące statków kosmicznych Starlink z transmisją internetową, które zapewniają globalną łączność z Internetem.
Klienci Starlink otrzymują małą antenę satelitarną, która sama dopasowuje się do położenia satelitów, znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Czytaj więcej
Trwają prace nad tanim i ekologicznym umieszczaniem na orbicie satelitów za pomocą wielkich dział i katapult. Spełnienie wizji Juliusza Verne'a z 1865 roku jest coraz bliższe.
Na drugim miejscu znajduje się mniej znana firma, brytyjska OneWeb Satellites. Firma z siedzibą w Londynie, wśród której inwestorów znajduje się rząd Wielkiej Brytanii, świadczy usługi szybkiego Internetu dla rządów, przedsiębiorstw i obywateli.