Nie tylko Netflix podrożeje. Ile w Polsce kosztują serwisy z filmami i serialami

Serwisy filmowe zmieniają ceny i wprowadzają tańsze usługi z reklamami. Zaczynają też walczyć ze współdzieleniem kont przez użytkowników. Oto, ile kosztują w Polsce usługi operatorów platform streamingowych.

Publikacja: 06.10.2023 08:19

Maria Kowalska  (Marysia) i Ignacy Liss (Leszek) w „Znachorze” 2023 (Netflix)

Maria Kowalska (Marysia) i Ignacy Liss (Leszek) w „Znachorze” 2023 (Netflix)

Foto: mat.pras.

Netflix znów podniesie znowu podniesie ceny – informuje "The Wall Street Journal", co powtarza wiele serwisów internetowych. Co to oznacza dla użytkownika tego serwisu w Polsce?

Ile kosztuje Netflix

Netflix od debiutu w 2016 roku w Polsce nie podnosił cen i miesięcznie kosztuje 29 zł, 43 zł lub 60 zł w zależności od wybranego abonamentu. Abonamenty różnią się jakością odbioru i liczbą urządzeń, na których jednocześnie można oglądać filmy i seriale.

W tym roku platforma w ramach walki ze spółdzielniami kont wprowadziła jeszcze jedną opłatę: posiadacze środkowego lub najdroższego abonamentu mogą zaprosić do użytkowania serwisu osobę, która z nimi nie mieszka i osoba ta zapłaci 9,99 zł miesięcznie.

Inaczej było z cenami Netfliksa w innych krajach. W część, jak np. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, firma zaczęła oferować tańszy abonament za dostęp w wersji z reklamami (za około 8 dol.). Niby przy okazji zmieniła też cennik pozostałych abonamentów bez reklam. Usunęła plan podstawowy. Standardowy podrożał do 15,5 dol., a premium do 19,99 dol.

Czytaj więcej

Netflix walczy z dzieleniem kont, rywale się cieszą, a klienci obchodzą blokadę

Ponieważ od dłuższego czasu wiadomo, że i w Polsce pojawi się Netflix z reklamami to i oczekuje się podwyżek cen.

Dziennik "The Wall Street Journal" informuje jednak, że za kilka miesięcy platforma podniesie znowu ceny i Amerykanom. Ma to być efekt umowy z twórcami, gwarantującej im lepsze warunki wynagradzania.

W ofertach operatorów telekomunikacyjnych i telewizji kablowych Netfliksa można często „dostać” w ramach jednego abonamentu za usługi. Trzeba jednak pamiętać, że to związek na cały czas trwania umowy z telekomem czy kablówką. Podobnie jest z innymi dodatkowymi serwisami multimedialnymi.

Ile kosztuje Disney+

Sugestię, że tak skończą się protesty scenarzystów i aktorów w Hollywood przemycił też w tym roku Robert Iger, prezes The Walt Disney Corporation, do której to firmy należy największy konkurent Netfliksa - Disney+.

Disney+ nieustannie kombinuje z cenami na innych rynkach, aby jak najszybciej zacząć zarabiać. Wiadomo, że podniesie ceny także w Polsce, przy okazji najpierw wprowadzając wersję z reklamami. Serwis w naszym kraju jest obecny relatywnie krótko, bo od czerwca 2022 r. Podobnie jak Netflix nie zmieniał cen od startu, jeśli nie liczyć trwającej do 20 września promocji, w której proponował nowym użytkownikom duży rabat na trzy miesiące. Opłata w tym czasie miała wynieść niecałe 7 zł. Potem jednak cena miała wzrosnąć do 37,99 zł, więc w sumie - po roku – koszt byłby taki sam jak dla starszych stażem użytkowników.

W ten sposób Disney+ próbował przyzwyczaić widzów do nowej wyższej ceny, którą ma pobierać od grudnia. Obecnie nadal kosztuje 28,99 zł miesięcznie, a jeśli ktoś zwiąże się z serwisem na rok zapłaci de facto mniej (289,9 zł za rok, czyli około 24 zł miesięcznie).

W przeciwieństwie do Netfliksa Disney nadal umożliwia dzielenie się dostępem do serwisu, choć robi już pierwsze przymiarki by zrezygnować z liberalnego podejścia i prosi użytkowników o weryfikację konta.

Ile kosztuje HBO Max

Popularną platformą streamingową w Polce jest także HBO Max (Grupa Warner Bros. Discovery, ta sama do której należą TVN i Player.pl oraz Vod.pl). To serwis, który zastąpił HBO Go i nie ma już – w przeciwieństwie do poprzednika – linearnych kanałów HBO.

HBO Max, podobnie jak Disney+ ma jedną cenę. Wynosi ona 29,99 zł miesięcznie lub niecałe 20 zł jeśli ktoś zdecyduje się na roczną subskrypcję.

Od kwietnia tego roku wiadomo, że Warner Bros. Discovery znowu miesza w serwisach streamingowych i wycina logo HBO. Zamiast HBO Max ma być Max. A właściwie jest już w Stanach Zjednoczonych. W Polsce do zmiany dojść ma w przyszłym roku. Fani serwisu i konkurencja zastanawiają się teraz, czy zmieni się tylko nazwa i do będzie dalej z pozostały platformami, w tym głównie z Player.pl.

Ile kosztuje Player.pl i Polsat Box Go

Player.pl, jedna z najstarszych w Polsce platform streamingowych założona przez Grupę TVN (ostatnio należy do Amerykanów) ma różne ceny w zależności od zawartości abonamentu. Trochę jak z platformą satelitarną, albo kablówką – trudno się w nich ogarnąć. Tym bardziej, że jest Player.pl z reklamami i bez reklam (jeśli nie liczyć autopromocji).

Generalnie, obecnie abonament miesięczny Playera bez reklam może kosztować od około 17 zł miesięcznie (jest teraz akurat promocja, ale trzeba zapłacić 100 zł za serwis na pół roku).

Jeśli chodzi o serwisy z polskim rodowodem, to – szczególnie fani siatkówki – mogą korzystać z Polsat Box Go (dawna Ipla). Cyfrowy Polsat ma kilka opcji tego serwisu, w zależności od zawartości programowej. Ceny zaczynają się od 30 zł miesięcznie.

Prime Video wypada najtaniej

Najtańszym serwisem spośród tych należących go zagranicznych gigantów jest Prime Video Amazonu. Roczny koszt to 49 zł. A pierwszy miesiąc w ramach próby jest za darmo. 

Z kolei SkyShowtime można testować przez 7 dni, a potem płaci się miesięcznie niecałe 25 zł. W wersji na rok – niecałe 200 zł (16,6 zł miesięcznie).

Warto wspomnieć, że większość serwisów streamingowych pobiera płatność z kart płatniczych. Rzadko można za nie zapłacić Blikiem, czy przelewem bankowym.

W końcu też wybór między platformami jest pozorny. Różnią się one pod względem zawartości w danym momencie. Transakcje które robią powodują natomiast, że to, co kiedyś można było zobaczyć np. tylko na HBO Max, da się zobaczyć z czasem gdzieś indziej. 

Netflix znów podniesie znowu podniesie ceny – informuje "The Wall Street Journal", co powtarza wiele serwisów internetowych. Co to oznacza dla użytkownika tego serwisu w Polsce?

Ile kosztuje Netflix

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Nowa, darmowa wersja ChatGPT bije rekordy zainteresowania. Skok o 5 tys. proc.
Globalne Interesy
Microsoft pokazał nowatorskie komputery AI. Ostra krytyka ze strony Elona Muska
Globalne Interesy
Polska zbuduje „żelazną kopułę". Ogromny kredyt na zakup satelitów
Globalne Interesy
Rewolucja w firmie, która stworzyła ChatGPT. Polak objął kluczową funkcję
Globalne Interesy
ChatGPT mocno przyspiesza. Tymczasem konkurencja w AI ma poważne problemy
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?