Tyle specjaliści od sztucznej inteligencji zarabiają w OpenAI, twórcy ChatGPT

To ich bunt sprawił, że do firmy wrócił dyrektor generalny Sam Altman. Ich mózgi to główny kapitał firmy, która stworzyła ChatGPT. Nic dziwnego, że zarobki specjalistów od sztucznej inteligencji wynoszą tam nawet 800 tys. dol. rocznie.

Publikacja: 24.11.2023 18:26

Po zwolnieniu Sama Altmana pracownicy OpenAI zagrozili odejściem. W efekcie zarząd firmy szybko zmię

Po zwolnieniu Sama Altmana pracownicy OpenAI zagrozili odejściem. W efekcie zarząd firmy szybko zmiękł. Specjaliści AI są zbyt cenni.

Foto: Bloomberg

OpenAI przywróciło Sama Altmana na stanowisko dyrektora generalnego po tym, jak setki pracowników zagroziły odejściem z pracy w związku z wyrzuceniem twórcy ChatGPT, co podkreśliło, jak duży wpływ mają obecnie najbardziej cenieni pracownicy branży technologicznej.

Ile zarabiają specjaliści od sztucznej inteligencji

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez platformę danych o wynagrodzeniach Levels.fyi opublikowanej w maju, inżynierowie sztucznej inteligencji zarabiają od 8 proc. do 12,5 proc. więcej niż ich odpowiednicy w IT pracujący przy innych projektach.

Czytaj więcej

Ucieczka pracowników OpenAI, twórcy bota ChatGPT. Los firmy wisi na włosku

Najczęściej występujący zakres wynagrodzeń na stanowiskach inżynierskich podanych na stronie internetowej OpenAI wynosi od 200 do 370 tys. dol. rocznie, choć w przypadku kilku bardziej wyspecjalizowanych stanowisk waha się od 300 tys. do 450 tys. dol. - mówi agencji Reuters Roger Lee, współzałożyciel firmy Comprehensive.io zajmującej się analizą wynagrodzeń. Według Levels.fyi zakresy wynagrodzeń nie obejmują premii ani nagród w formie akcji, co może zbliżyć roczną pensję w wysokości 300 tys. dol. do 800 tys. dol. całkowitego wynagrodzenia.

W branży, w której talent i umiejętności są najrzadszym zasobem, exodus grożący w OpenAI byłby katastrofalny. - W przypadku nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, mamy tylko bardzo małą grupę doświadczonych osób. Są produktem – mówi Julia Pollak, główna ekonomistka w agencji ZipRecruiter.

Eksperci AI trzymają firmy za gardło

Dzięki temu pracownicy OpenAI zyskali niezwykle silną pozycję umożliwiającą wywieranie bezpośredniego nacisku na zarząd firmy. - Ograniczenie podaży specjalistów jest bardzo realne i wiążące, szczególnie w perspektywie krótko- i średnioterminowej – stwierdziła ekspertka. - Nie można łatwo wyszkolić tych ludzi, nie można ich łatwo zrekrutować z innego miejsca. Najważniejszą strategią jest utrzymanie tych, które masz - dodała.

Czytaj więcej

„Nie stracicie finansowo". Microsoft kusi pracowników OpenAI, twórcy ChatGPT

Jeśli chodzi o rekrutację na uniwersytetach, istnieje duża różnica między zrozumieniem modeli sztucznej inteligencji na poziomie teoretycznym, a posiadaniem umiejętności i doświadczenia potrzebnego do ich faktycznego zastosowania. Wysoce wyspecjalizowane systemy oprogramowania OpenAI sprawiają, że jego obecni twórcy są jeszcze bardziej wartościowi.

Dbaj o inżyniera

Zapoznanie się z kodem i technologią danej firmy zajmuje dużo czasu. Biorąc pod uwagę tę dynamikę, inżynier AI w firmie jest wart trzech inżynierów AI spoza firmy.

Pracownicy OpenAI już czekali na oferty pracy. Przed przywróceniem Altmana na stanowisko Microsoft Corp. oświadczył, że odchodzący z OpenAI będą mile widziani w jego nowym laboratorium badawczym zajmującym się sztuczną inteligencją za te same płace. Microsoft ma około 49 proc. udziałów w OpenAI.

OpenAI przywróciło Sama Altmana na stanowisko dyrektora generalnego po tym, jak setki pracowników zagroziły odejściem z pracy w związku z wyrzuceniem twórcy ChatGPT, co podkreśliło, jak duży wpływ mają obecnie najbardziej cenieni pracownicy branży technologicznej.

Ile zarabiają specjaliści od sztucznej inteligencji

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Szefował badaniom nad ChatGPT w OpenAI. Teraz chce zbudować jego „zabójcę”
Globalne Interesy
Nowa najcenniejsza firma na świecie. Microsoft zdetronizowany
Globalne Interesy
Elon Musk znów miesza w X. Czy ta zmiana nie zdenerwuje użytkowników?
Globalne Interesy
Intel kasuje gigantyczną inwestycję. Co z opóźnioną budową fabryki w Polsce?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Globalne Interesy
Elon Musk skapitulował w wojnie o sztuczną inteligencję. Pogrążyły go maile
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży