Chiny rzucają wyzwanie Muskowi i USA. Ich satelitarny internet 6G ma być szybszy

Pekin postawił sobie za cel utworzenie sieci 26 tys. satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Obejmie ona całą planetę i pomoże w uruchomieniu w Chinach sieci 6G do 2034 roku. Zachód wskazuje na powiązania projektu z chińską zbrojeniówką.

Publikacja: 10.01.2024 14:14

Chiny zamierzają wystrzelić tysiące satelitów telekomunikacyjnych. Będą dostarczać szybki internet,

Chiny zamierzają wystrzelić tysiące satelitów telekomunikacyjnych. Będą dostarczać szybki internet, ale i służyć wojsku

Foto: Bloomberg

O planach chińskiego „Starlinka” informuje japońska agencja Nikkei. Wykonawców sieci będzie kilku, tak państwowych jak i prywatnych. Państwowe przedsiębiorstwo Guowang (China Satellite Network Group) będzie odpowiedzialne za utworzenie, na początek, sieci 13 tys. satelitów.

Satelity na potrzeby wojska

Aby zrealizować to zadanie, rozpoczęto budowę miejsca komercyjnego wystrzeliwania satelitów w pobliżu Wenchang Satellite Launch Center, jednego z największych chińskich kosmodromów, zlokalizowanego w południowej prowincji Hainan.

Miejsce startu będzie wykorzystywane głównie przez China Satellite Network Group (SatNet), będącą w całości własnością chińskiego rządu. Grupa powstała w 2021 r. po tym, jak Pekin poinformował Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) o swoim planie wystrzelenia około 13 tysięcy satelitów w celu utworzenia szybkiej sieci internetowej.

Czytaj więcej

Starlink Muska ma już groźnych rywali. Wojna o szerokopasmowy internet

Według chińskich mediów SatNet wyniesie około 1300 satelitów, czyli 10 proc. planowanej liczby, od pierwszej połowy 2024 r. do 2029 r. Utoruje to drogę do uruchomienia do 2034 r. sieci obsługującej szybką komunikację 6G, a więc umożliwiającej klientom znacznie szybszy przesył danych niż w Starlinku.

Ponadto w lipcu 2023 r. samorząd Szanghaju zapowiedział utworzenie internetu satelitarnego 6G Starlink. Za pośrednictwem spółki Shanghai Spacecom Satellite Technology, zamierzają wynieść na orbitę ponad 12 tys. satelitów, z czego około 600 do 2025 roku. Zakład produkujący te satelity już rozpoczął pracę. Jego przepustowość wynosi do 300 urządzeń rocznie.

Zachód blokuje Chińczyków

W projekt zaangażowana jest też prywatna firma GalaxySpace Technology, która umieści na niskiej orbicie okołoziemskiej około 1 tysiąca kolejnych satelitów. A przedsiębiorstwa kompleksu wojskowo-przemysłowego CASC i China Aerospace Science and Industry Corp. planują wystrzelić odpowiednio ponad 300 i 200 satelitów na niskiej orbicie.

Jeszcze inna firma prywatna — Chang Guang Satellite Technology, wspierana przez rząd prowincji Jilin, już w 2015 r rozpoczęła wystrzeliwanie własnych satelitów na niską orbitę. Do 2025 roku ich liczba powinna osiągnąć 138.

W 2020 r. Chiny ukończyły budowę systemu nawigacji satelitarnej BeiDou, co skłoniło wiele chińskich firm do przejścia na niego z globalnego systemu pozycjonowania. Pekin zachęca też zależne od siebie państwa w tym kraje Afryki do przejścia na chińskie technologie internetowe.

Czytaj więcej

„Toksyczna kultura” i sprośne tweety. Pracownicy SpaceX przerażeni zachowaniem Muska

W USA i Unii działania Chin — stworzenia kopii Starlinka odbierane są negatywnie. Niepokój budzi fakt, że firmy zajmujące się przemysłem kosmicznym i budową satelitów są ściśle powiązane z chińską zbrojeniówką, a ich szefowie wywodzą się z armii.

Niemiecki rząd zablokował spółce technologii kosmicznych z Szanghaju – dużemu udziałowcowi w berlińskim start-upie zajmującym się satelitami – skupowanie jego udziałów od innych posiadaczy. Z kolei gigant lotniczy Boeing zerwał umowę ze start-upem na sprzedaż satelitów z USA po ujawnieniu, że w spółkę zainwestował podmiot wspierany przez chiński rząd.

O planach chińskiego „Starlinka” informuje japońska agencja Nikkei. Wykonawców sieci będzie kilku, tak państwowych jak i prywatnych. Państwowe przedsiębiorstwo Guowang (China Satellite Network Group) będzie odpowiedzialne za utworzenie, na początek, sieci 13 tys. satelitów.

Satelity na potrzeby wojska

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Ustawa antytiktokowa stała się ciałem. Chiński koncern wzywa Amerykanów
Globalne Interesy
Niemiecki robot ma być jak dobry chrześcijanin. Zaskakujące przepisy za Odrą
Globalne Interesy
Mark Zuckerberg rzuca wyzwanie ChatGPT. „Wstrząśnie światem sztucznej inteligencji”
Globalne Interesy
Amerykański koncern zwalnia pracowników. Protestowali przeciw kontraktowi z Izraelem
Globalne Interesy
Zagadkowa inwestycja Microsoftu w arabską sztuczną inteligencję. Porzucone Chiny