Kim Dzong Un ma nowe niebezpieczne narzędzie. To sztuczna inteligencja

Korea Północna rozwija sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe w wielu dziedzinach, od reagowania na Covid-19 i ochrony reaktorów jądrowych po symulacje gier wojennych i nadzór rządowy - wynika z najnowszych badań. Z AI korzystają już jej hakerzy.

Publikacja: 25.01.2024 11:10

Korea Północna chce rozwijać własną sztuczną inteligencję. Oznacza to wiele zagrożeń

Korea Północna chce rozwijać własną sztuczną inteligencję. Oznacza to wiele zagrożeń

Foto: bloomberg

Międzynarodowe sankcje nałożone w związku z programem broni jądrowej mogły utrudnić Korei Północnej próby zabezpieczenia sprzętu AI, ale wydaje się, że Korea Północna dąży do uzyskania najnowszej technologii, napisał autor badania Hyuk Kim z Centrum Badań nad Nieproliferacją Jamesa Martina (CNS) w Kalifornii.

„Ostatnie wysiłki Korei Północnej w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji/uczenia maszynowego oznaczają strategiczną inwestycję mającą na celu wzmocnienie gospodarki cyfrowej" – napisał Hyuk Kim w omawianym przez agencję Reuters raporcie, który cytował informacje z otwartych źródeł, w tym z mediów państwowych i czasopism, i został opublikowany we wtorek przez projekt 38 North. Niektórzy północnokoreańscy naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją współpracowali z zagranicznymi naukowcami, w tym z Chin.

Koreańscy hakerzy korzystają z AI

Agencja wywiadowcza w Seulu poinformowała w środę, że wykryła oznaki, że północnokoreańscy hakerzy wykorzystali generatywną sztuczną inteligencję do wyszukiwania celów i technologii potrzebnych do hakowania, chociaż wydaje się, że jeszcze nie wykorzystali jej w rzeczywistych cyberatakach. Narodowa Służba Wywiadowcza Koei Południowej poinformowała, że ściśle monitoruje sytuację.

Czytaj więcej

Broń atomowa finansowana z kryptowalut. Kim Dzong Un osiągnął rekordowe wpływy

Korea Północna założyła Instytut Badań nad Sztuczną Inteligencją w 2013 roku, a w ostatnich latach kilka firm promowało komercyjne produkty wykorzystujące sztuczną inteligencję. Technologia komunikacyjna jest mocno ograniczona i monitorowana.

Podczas pandemii COVID-19 Korea Północna wykorzystała sztuczną inteligencję do stworzenia modelu oceny prawidłowego używania masek i priorytetowego traktowania klinicznych wskaźników objawów infekcji — napisał Kim w raporcie.

Zachwiane bezpieczeństwo

Północnokoreańscy naukowcy opublikowali również badania nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do utrzymania bezpieczeństwa reaktorów jądrowych. Organ nadzoru nuklearnego ONZ i niezależni eksperci powiedzieli w zeszłym miesiącu, że nowy reaktor w północnokoreańskim kompleksie nuklearnym Jongbjon wydaje się już działać, co oznaczałoby kolejne potencjalne źródło plutonu do broni jądrowej.

Rozwój sztucznej inteligencji wiąże się z wieloma wyzwaniami, napisał Kim, cytowany przez agencję Reuters. „Na przykład dążenie Korei Północnej do stworzenia programu symulacji gier wojennych wykorzystującego (uczenie maszynowe) ujawnia intencje lepszego zrozumienia środowisk operacyjnych przeciwko potencjalnym przeciwnikom" – napisał. Co więcej, trwająca współpraca Korei Północnej z zagranicznymi naukowcami budzi obawy o skuteczność sankcji.

Globalne Interesy
Elon Musk znów miesza w X. Czy ta zmiana nie zdenerwuje użytkowników?
Globalne Interesy
Intel kasuje gigantyczną inwestycję. Co z opóźnioną budową fabryki w Polsce?
Globalne Interesy
Elon Musk skapitulował w wojnie o sztuczną inteligencję. Pogrążyły go maile
Globalne Interesy
Elon Musk chce zakazać używania iPhone'ów. Wszystko przez ChatGPT
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Globalne Interesy
Sukces misji największej rakiety świata. Elon Musk świętuje i szykuje „mechazillę”
Globalne Interesy
Ten koncern jest już więcej wart niż Apple. A lada moment zaatakuje pozycję nr 1