Zaskakujący ruch. Microsoft inwestuje w europejskiego giganta sztucznej inteligencji

Po wpompowaniu 10 mld dol. w OpenAI, twórcę ChatGPT, amerykański koncern znalazł kolejny cel. Przejął mniejszościowy pakiet we francuskim start-upie Mistral. To jeden z wiodących graczy na europejskiej scenie AI. Bruksela chce zbadać transakcję.

Publikacja: 27.02.2024 13:31

Francuski start-up Mistral, choć na rynku działa ledwie od dziesięciu miesięcy, wyceniany jest już n

Francuski start-up Mistral, choć na rynku działa ledwie od dziesięciu miesięcy, wyceniany jest już na 2,1 mld dol.

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

Wartości transakcji nie ujawniono, ale wiadomo, że druga (po OpenAI) inwestycja Microsoftu w wiodącą na rynku sztucznej inteligencji spółkę to wyraźny sygnał, że amerykański gigant ma wielkie ambicje co do tej technologii. Francuzi liczą z kolei, że współpraca z koncernem Billa Gatesa pomoże w komercjalizacji ich modelu generatywnej AI (genAI).

Mistral, syn Mety i Google`a

Mistral, choć na rynku działa ledwie od dziesięciu miesięcy, wyceniany jest już na 2,1 mld dol. To – obok niemieckiego start-upu Aleph Alpha – chluba europejskiej branży genAI. Firmę stworzyli byli pracownicy Mety i Google DeepMind. W październiku ub.r. pozyskała ona od inwestorów 385 mln euro. W ramach umowy z Microsoftem „otwarte i komercyjne modele językowe Mistral” będą dostępne na platformie Azure AI. W efekcie będzie to druga po OpenAI firma oferującą komercyjny model języka na platformie Azure.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja wchodzi do smartfonów. Przewidzi ruchy użytkownika

Francuski start-up ogłosił ponadto wprowadzenie nowego modelu AI o nazwie Mistral Large. Ten – jak donosi serwis The Verge – został zaprojektowany, aby mocniej rywalizować z modelem GPT-4 od OpenAI (w przeciwieństwie do niektórych poprzednich modeli Mistrala, ten najnowszy nie będzie oprogramowaniem typu open source).

Komisja Europejska już zapowiedziała, ze zbada transakcję pod kątem unijnych regulacji podobnie, jak bada wcześniejsze powiązania Microsoftu z Open AI.

Europejska AI rośnie w siłę

Rola Europy na mapie genAI wyraźnie rośnie. Największy gracz na kontynencie to wspomniany Aleph Alpha, który niedawno pozyskał 0,5 mld dol. finansowania. Wielkie pieniądze popłynęły też do niemieckich start-upów Helsing (ponad 200 mln euro) i DeepL (93 mln euro) oraz brytyjskich spółek Synthesia (90 mln dol.), Pixis (85 mln dol.), Stability AI (50 mln dol.) oraz PhysicsX (29 mln euro). Wśród kluczowych podmiotów, zajmujących się sztuczną inteligencją, są też irlandzki Everseen (65 mln euro), czy rumuński Druid (28 mln euro).

Czytaj więcej

Bóstwo zmierzy się z ChatGPT. Najbogatszy Azjata wchodzi w sztuczną inteligencję

Niestety, polskie firmy AI niespecjalnie liczą się w Europie. Spółek pracujących nad genAI nad Wisłą jest ledwie kilka (m.in. Surfer, Quickchat, czy DigitalFirst). Kontynent jako całość wyraźnie jednak umacnia pozycję w AI – tylko w ub. r. do start-upów z tej branży popłynęły od inwestorów łącznie 52 mld dol. Analitycy Crunchbase szacują, że w sumie 40 proc. młodych, innowacyjnych firm z tej części świata w jakiś sposób wykorzystuje AI.

Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest