Reklama
Rozwiń

Słynna Encyklopedia Britannica warta miliard dolarów. Nowe technologie i giełda

Planowana na czerwiec oferta publiczna wydawniczego giganta może być warta nawet 1 mld dol. Koncern inwestuje w sztuczną inteligencję czy programy do automatycznych tłumaczeń i nauki języków obcych.

Aktualizacja: 20.03.2024 08:05 Publikacja: 19.03.2024 10:29

Encyklopedia Britannica ma 250-letnią historię. Produkty wydawcy mają ponad 7 miliardów odsłon roczn

Encyklopedia Britannica ma 250-letnią historię. Produkty wydawcy mają ponad 7 miliardów odsłon rocznie i są używane przez ponad 150 milionów studentów

Foto: Bloomberg

Koncern wydający encyklopedię w ramach pierwszej oferty publicznej zamierza osiągnąć wycenę na poziomie około 1 miliarda dolarów - wynika z nieoficjalnych informacji agencji Bloomberg. Oferta ma się rozpocząć już w czerwcu. - Spółka współpracuje z doradcami, negocjacje trwają, a wycena, harmonogram i inne szczegóły mogą ulec zmianie – wynika z raportu Bloomberga.

Encyklopedia Britannica na parkiecie

Firma, znana również jako Britannica Group, ogłosiła w styczniu, że w złożyła w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd projekt oświadczenia rejestracyjnego dotyczącego planowanej oferty publicznej. „Liczba akcji, które zaoferują Britannica Group i Encyclopaedia Britannica Holding, SA, jedyny akcjonariusz Britannica Group, ani przedział cenowy proponowanej oferty nie zostały jeszcze ustalone” – podała spółka w komunikacie z 19 stycznia. „Oczekuje się, że pierwsza oferta publiczna odbędzie się po zakończeniu procesu przeglądu przez SEC, z zastrzeżeniem warunków rynkowych i innych" - dodano.

Czytaj więcej

ChatGPT może zniszczyć Wikipedię. Halucynacje i zalew fałszywych historii

Spółka od dwóch lat starała się o wejście na giełdę, ale rynek odnotował spowolnienie co spowodowało zawieszenie planów. Firma jest właścicielem nie tylko 250-letniej, najstarszej na świecie angielskojęzycznej encyklopedii, Encyklopedii Britannica, ale także słownika Merriam-Webster, Britannica Education i Melingo AI. Ta ostatnia to platforma sztucznej inteligencji z rozwiązaniami do wykorzystywania w nauce języków i słownikach. Firma została zakupiona w 1996 roku przez inwestora Jacoba E. Safra.

W ostatnich latach Encyklopedia Britannica skupiła się na wydaniach cyfrowych i nauce online. Jej dyrektor generalny, Jorge Cauz, powiedział we wrześniu 2022 roku, że według raportu firma osiągnie w tym roku przychody rzędu 100 mln dol.

Edukacja przyswaja sztuczną inteligencję

To rozwojowy rynek. Amazon oznajmił w listopadzie 2023 r., że ma na celu zapewnienie do 2025 r. bezpłatnych szkoleń w zakresie rozwoju umiejętności opartych o wykorzystywanie sztucznej inteligencji 2 milionom osób na całym świecie. Inicjatywa Amazona obejmuje komponenty przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i młodych uczniów, a jej celem jest udostępnienie edukacji w zakresie sztucznej inteligencji. Również w listopadzie 2023 r. ogłoszono, że OpenAI szuka sposobów na wprowadzenie do klas szkolnych swojego generatywnego chatbota ChatGPT. Firma planowała utworzyć zespół zajmujący się badaniem edukacyjnych zastosowań swojej technologii.

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku