Bill Gates otworzył się jak nigdy. Chce ograniczenia wolności słowa?

Miliarder i twórca Microsoftu zadebiutuje już za kilkanaście dni w nowym serialu na platformie Netflix zatytułowanym „Co dalej? Przyszłość z Billem Gatesem”. Odcinki dotyczą światowych wyzwań, m.in sztucznej inteligencji i dezinformacji.

Publikacja: 05.09.2024 14:13

Bill Gates jest optymistą, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję. Widzi jej świetlaną przyszłość, zwł

Bill Gates jest optymistą, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję. Widzi jej świetlaną przyszłość, zwłaszcza w dziedzinie zdrowia i nauki

Foto: Bloomberg

Bill Gates jeszcze przed premierą udzielił wywiadu serwisowi The Verge, w którym pochylił się nad kwestią obecnego boomu na AI. Mówił m.in. o tym, jak na co dzień korzysta z ChatGPT, by uzyskiwać odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin, jak wykorzystuje bota do pomocy w pisaniu, czy podsumowywaniu spotkań, które odbywa online na Teamsach. Choć zachwalał chabota to nie chciał jednak odnieść się do potencjalnego zwiększenia zaangażowania finansowego Microsoftu w OpenAI, zasłaniając się tym, że dziś jest „tylko” doradcą koncernu, który stworzył.

Czy AI jest zagrożeniem? Bill Gates optymistą

Miliarder nieco bardziej wylewny był, gdy zapytano o zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji, w tym przepowiednie zagłady. Jak się okazuje, Gates jest optymistą. Przekonuje, iż krótkoterminowo nie widzi niebezpieczeństw, a raczej szanse na wykorzystanie AI w pozytywny sposób. Zwłaszcza w obszarach takich jak zdrowie, czy edukacja. – Przez następną dekadę, dzięki AI, będziemy doświadczać zwiększonej produktywności w wielu obszarach, co jest dobrą wiadomością – tłumaczył.

Czytaj więcej

Microsoft ściąga guru sztucznej inteligencji. Chce być numerem 1

Co ciekawe, nie niepokoi go również rosnąca skala dezinformacji, która stała się udziałem AI. – Ludzie nie potrzebują AI do pisania szalonych rzeczy. Więc nie jestem pewien, czy poza tworzeniem materiałów deepfake, AI naprawdę coś zmienia w tej kwestii – wyjaśnia. – Powiedziałbym nawet, że gdy rozmawiamy o ograniczaniu dezinformacji, rola AI może być wręcz pozytywna – kontynuuje.

Czy należy ograniczać AI?

Bill Gates przyznał jednak, iż dezinformacja, jako taka, stanowi dziś ogromne wyzwanie. Jego zdaniem, aby rozwiązać ten problem, „młodsze pokolenie będzie musiało iść na kompromis między wolnością słowa a zagrożeniem dezinformacją”.

Czytaj więcej

Bill Gates: Sztuczna inteligencja jak wynalezienie chipów i internetu. To przełom

W ub. r. Bill Gates w mediach społecznościowych zamieścił wpis, w którym odnosił się do różnych zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją. Podkreślał wówczas, że ograniczanie tej technologii nie jest dobrym scenariuszem. Według niego nie powinno się „powstrzymywać ludzi przed wdrażaniem nowych rozwiązań w zakresie AI, jak niektórzy proponowali (w tym np. Elon Musk – red.)”. Gates zaznaczał, że choćby dlatego, że hakerzy lub osoby, które chcą wykorzystać AI w złych celach, nie przestaną nad tym pracować.

Globalne Interesy
Elon Musk uderza w Wikipedię i chce zablokować finansowanie. Poszło o „salut rzymski”
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Globalne Interesy
Donald Trump chce wygrać kluczowy wyścig. Nawet pół biliona dolarów na „Stargate”
Globalne Interesy
Netflix w natarciu: bije rekordy i mocno podnosi ceny
Globalne Interesy
Intel trafi w ręce Elona Muska? Przymiarki do gigantycznej transakcji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Globalne Interesy
Niemcy czerpią wiedzę o świecie z tego serwisu. Niepokojące wyniki sondażu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego