Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy

U ponad 140 osób pracujących dla Facebooka w charakterze moderatorów, zdiagnozowano ciężki zespół stresu pourazowego i inne choroby. Warunki są ciężkie a wynagrodzenie marne.

Aktualizacja: 18.12.2024 19:26 Publikacja: 18.12.2024 18:32

Mark Zuckerberg, szef Mety, ma teraz problem z moderatorami. Nie wytrzymują warunków pracy

Mark Zuckerberg, szef Mety, ma teraz problem z moderatorami. Nie wytrzymują warunków pracy

Foto: Bloomberg

W pozwie przeciwko spółce macierzystej Meta (właściciela Facebooka i Instagrama) i outsourcingowej firmie Samasource Kenya, pracownicy opisują skutki obcowania z makabrycznymi treściami, na jakie są ciągle narażeni, m.in. takimi jak morderstwa, wykorzystywanie seksualne dzieci i terroryzm.

Moderatorzy pracowali od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie w kenijskim ośrodku dla firmy, z którą podpisał umowę koncern Meta. Jak pisze dziennik „The Guardian", dr Ian Kanyanya, szef służb zdrowia psychicznego w szpitalu Kenyatta National w Nairobi, stwierdził u nich zespół stresu pourazowego, zaburzenie lękowe i ciężką depresję.  Zdjęcia i filmy, w tym zawierające nekrofilię, zoofilię i samookaleczenia, spowodowały, że niektórzy moderatorzy mdleli, wymiotowali, krzyczeli i uciekali od biurek – napisano w pozwie.

Poważne konsekwencje pracy przy moderacji treści w Facebooku

Sprawa pokazuje ludzkie koszty gwałtownego wzrostu korzystania z mediów społecznościowych w ostatnich latach, co wymaga coraz większej moderacji, często wykonywanej w najbiedniejszych częściach świata. Chodzi o to by chronić użytkowników przed najgorszymi materiałami, które są publikowane niektórzy użytkownicy.

Czytaj więcej

Ciężki los moderatora social mediów. Po Facebooku pozwany TikTok

Co najmniej 40 moderatorów z pozwu grupowego nadużywało alkoholu, narkotyków, a także leków, takich jak tabletki nasenne. Niektórzy zgłaszali rozpad małżeństw i utratę kontaktu z rodzinami. Niektórzy, których zadaniem było usuwanie filmów przesłanych przez grupy terrorystyczne i rebelianckie, bali się, że są obserwowani, a jeśli wrócą do domu, zostaną zabici.

Facebook i inne duże firmy zajmujące się mediami społecznościowymi i sztuczną inteligencją polegają na armiach moderatorów treści, którzy usuwają posty naruszające standardy społeczności i szkolą systemy AI, aby robiły to samo. Póki co podstawą jest jednak praca ludzi.

Ile zarabiają moderatorzy treści?

Moderatorzy z Kenii i innych krajów afrykańskich otrzymali zadanie sprawdzania postów pochodzących z Afryki i w ich własnych językach w latach 2019–2023, ale otrzymywali ośmiokrotnie niższe wynagrodzenie niż ich odpowiednicy w USA, zgodnie z dokumentami sądowymi.

Raporty medyczne złożone w sądzie ds. zatrudnienia i stosunków pracy w Nairobi opisywane przez „Guardiana" przedstawiają przerażający obraz życia zawodowego w zakładzie objętym kontraktem z Meta, gdzie pracownicy sprawdzali treść w przestrzeni przypominającej magazyn. Do tego w jasnym świetle, a ich aktywność zawodowa była monitorowana co do minuty.

Prawie 190 moderatorów wnosi roszczenie, które obejmuje zarzuty umyślnego wyrządzenia krzywdy psychicznej, nieuczciwych praktyk zatrudnienia, handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa oraz bezprawnego zwolnienia.

Czytaj więcej

Exodus z serwisu społecznościowego X po wygranej Trumpa. Rośnie nowy rywal

Meta i Samasource odmówiły komentarza na temat roszczeń z powodu sporu sądowego.

- Dowody są niepodważalne: moderowanie Facebooka to niebezpieczna praca, która powoduje dożywotni zespół stresu pourazowego u niemal każdego, kto ją moderuje – mówi Martha Dark, założycielka i dyrektor wykonawczy Foxglove, brytyjskiej organizacji non-profit, która wsparła skarżących. - W Kenii spowodowało to traumę u wszystkich byłych moderatorów, u których wykonano testy na zespół stresu pourazowego… W każdej innej branży, gdybyśmy odkryli, że u 100 proc. pracowników ochrony zdiagnozowano chorobę spowodowaną ich pracą, osoby odpowiedzialne za to zostałyby zmuszone do rezygnacji i poniesienia konsekwencji prawnych za masowe naruszenia praw człowieka – dodaje.

Globalne Interesy
Starship Elona Muska poleciał w kosmos. Statek jednak utracono
Globalne Interesy
Amerykanie na potęgę uczą się chińskiego. To efekt zakazu dla TikToka
Globalne Interesy
Gigantyczna rakieta założyciela Amazona Jeffa Bezosa ruszyła w pierwszą misję
Globalne Interesy
Platformy streamingowe ostro walczą o kibiców. Co zaoferują Netflix czy Amazon?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Globalne Interesy
Amerykańskie chipy nie dla Polski? Jest ostra reakcja Brukseli
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego