Firma Muska zajmująca się rakietami i satelitami współpracuje z producentem oprogramowania Palantir i producentem dronów Anduril w celu zbudowania kluczowych części tarczy antyrakietowej Golden Dome, napisała agencja Reuters, powołując się na swoje źródła.
W zarządzeniu wykonawczym z 27 stycznia Trump wymienił atak rakietowy jako „najbardziej katastrofalne zagrożenie, przed którym stoją Stany Zjednoczone”. Rozpoczęto wówczas przygotowania do budowy takiej instalacji. Jej nazwa nawiązuje do imponującego izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej „Iron Dome".
Jaką rolę odegra w projekcie kosmicznej tarczy Elon Musk?
Wszystkie trzy firmy zostały założone przez przedsiębiorców, którzy są zwolennikami Donalda Trumpa. Np. Musk przekazał ponad ćwierć miliarda dolarów, aby wesprzeć wybór Trumpa, a obecnie pełni funkcję specjalnego doradcy prezydenta, pracując nad cięciem wydatków rządowych za pośrednictwem Departamentu Efektywności Rządowej. Proces decyzyjny dotyczący „Złotej Kopuły" Trumpa jest na wczesnym etapie. Jego ostateczna struktura i to, kto zostanie wybrany do pracy nad nią, mogą się zmienić w nadchodzących miesiącach.
Czytaj więcej
Czy wkrótce dojdzie do pierwszego konfliktu zbrojnego w przestrzeni kosmicznej? Armie Chin, Rosji...
Wspomniane trzy firmy spotkały się w ostatnich tygodniach z najwyższymi urzędnikami administracji Trumpa i Pentagonu, aby przedstawić swój plan, który zakłada zbudowanie i wystrzelenie od 400 do ponad 1000 satelitów krążących wokół Ziemi w celu wykrywania pocisków i śledzenia ich ruchu, podały źródła Reutersa. Kolejna flota 200 satelitów szturmowych uzbrojonych w pociski lub lasery miałaby następnie zestrzelić wrogie pociski.