Pekin nałożył kontrolę eksportu na szereg krytycznych minerałów ziem rzadkich i produktów z nich jak magnesy, od czego Ameryka jest mocno uzależniona. - Wszystko, co można włączyć lub wyłączyć, prawdopodobnie działa na pierwiastkach ziem rzadkich - wyjaśnia BBC Thomas Kruemmer, dyrektor Ginger International Trade and Investment. Pierwiastki ziem rzadkich są również kluczowe dla produkcji technologii medycznej, takiej jak chirurgia laserowa i skany MRI, a także w technologiach obronnych. Bez nich nie powstałyby pociski rakietowe Tomahawk, drony Predator czy samoloty F-35.
Np. neodym używa się do produkcji silnych magnesów używanych w głośnikach, dyskach twardych komputerów, silnikach elektrycznych aut i odrzutowych samolotów, dzięki czemu są one mniejsze i bardziej wydajne. Ytru i europu służy zaś do wytwarzania ekranów telewizyjnych i komputerowych. Z kolei lantan przydaje się produkcji baterii wielokrotnego ładowania.
Czytaj więcej
W USA znajdują się warte co najmniej 8,4 mld dolarów metale ziem rzadkich, które są kluczowe w pr...
Skutki decyzji Chin o wstrzymaniu eksportu magnesów z metalami ciężkimi ziem rzadkich już widać. Uderzyła w robotyczny biznes Elona Muska - donosi „The New York Times”. Magnesy ziem rzadkich są kluczowe dla robotów Tesli, zapobiegając wadliwemu działaniu oraz przegrzaniu silników elektrycznych. Musk już przyznał, że problemy z łańcuchem dostaw spowalniają produkcję robotów.
Co więcej, Chiny naciskają już swoich partnerów handlowych. Jak donosi gazeta „Korea Economic Daily”, miały zwrócić się do firm z Korei Południowej o wstrzymanie eksportu produktów zawierających chińskie metale ziem rzadkich do firm zbrojeniowych z USA, grożąc potencjalnymi sankcjami.