CD Projekt pozwany w Ameryce za Cyberpunka. Jest stanowisko spółki

The Schall Law Firm i Rosen Law Firm, kancelarie prawne z USA poinformowały o złożeniu do sądu pozwów zbiorowych przeciwko CD Projektowi, wydawcy „Cyberpunk 2077”. W imieniu inwestorów zarzucają firmie wysyłanie na rynek fałszywych lub wprowadzających w błąd komunikatów o grze.

Publikacja: 25.12.2020 20:03

CD Projekt znalazł się w nieciekawej sytuacji

CD Projekt znalazł się w nieciekawej sytuacji

Foto: CD Projekt

Kancelarie wezwały inwestorów, którzy kupili akcje CD Projektu między 16 stycznia a 17 grudnia 2020 roku, do zgłaszania się do nich do 22 lutego. O pozwach informują amerykańskie serwisy Bloomberg i Gizmodo.

Rosen Law Firm określiła grę jako w praktyce niegrywalną na konsolach Playstation 4 i Xbox One oraz wskazała na „nienormalną liczbę błędów”, co zmusiło nawet Sony do czasowego wycofania produktu CD Projektu z PlayStation Store i umożliwienie zwrotu gry przez wszystkich zainteresowanych. Tymczasem – jak wskazuje kancelaria – firma informowała wcześniej o gotowości gry na wszystkich platformach.

CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z „Cyberpunkiem”. Możliwe scenariusze dla CD Projektu

Wkrótce mogą się pojawić kolejne pozwy. Kilka dni temu portal Yahoo Finance informował, że nowojorska kancelaria Wolf Haldenstein Adler Freeman & Herz LLP wezwała do zgłaszania roszczeń akcjonariuszy CD Projektu w USA.

Kancelarie podnoszą, że doszło do zawyżenia ceny akcji, które po ujawnieniu problemów z konsolami zaczęły gwałtownie tracić na wartości. W porównaniu do szczytu 4 grudnia kurs akcji spadł 42 proc.

Premiera gry była dwukrotnie przesuwana zanim zadebiutowała 10 grudnia. CD Projekt poinformował, że do 20 grudnia sprzedał ponad 13 milionów sztuk Cyberpunka.

W sobotę spółka w raporcie bieżącym poinformowała, że 25 grudnia otrzymała od współpracującej ze spółką kancelarii prawnej potwierdzenie złożenia przed Sądem Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla okręgu Centralnej Kalifornii cywilnego pozwu zbiorowego, przez kancelarię działającą w imieniu grupy posiadaczy amerykańskich papierów wartościowych notowanych pod symbolami “OTGLY” oraz “OTGLF” i opartych na akcjach polskiej spółki.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze 2020. Obyczajowy skandal wokół „Cyberpunka”

Pozywający domagają się ustalenia na drodze sądowej czy działania spółki i członków jej zarządu związane z premierą gry „Cyberpunk 2077” stanowiły naruszenie przepisów federalnych, poprzez m.in. wprowadzenie inwestorów w błąd i doprowadzenie do powstania strat po ich stronie. Nie wiadomo o jaką kwotę chodzi – treść pozwu nie określa  wartości roszczenia.

CD Projekt poinformował, że podejmie aktywną obronę przed wszelkimi tego typu roszczeniami.

Gry & e-Sport
Palestyńczyk mści się za rodzinę. Gry wideo szybko reagują na wydarzenia
Gry & e-Sport
„Niezwyciężony” według Lema z dobrymi ocenami. Gorzej z zainteresowaniem graczy
Gry & e-Sport
Dziś premiera „Niezwyciężonego”. To gra oparta na powieści Stanisława Lema
Gry & e-Sport
Idris Elba o swojej roli w „Cyberpunku". „Gwiazdy w grach wideo to znak czasu”
Gry & e-Sport
Dziś debiut „Widma wolności”. „Cyberpunk” odżył i znów napędza CD projekt