Reklama

Powstaje gra o Powstaniu Warszawskim. Będą kontrowersje?

Studio Pixelated Milk przygotowuje grę „Warsaw” podejmującą temat Powstania Warszawskiego. Ma ukazać się na komputerach osobistych, PlayStation 4 i Nintendo Switch jeszcze w tym roku.
Powstaje gra o Powstaniu Warszawskim. Będą kontrowersje?

Foto: cyfrowa.rp.pl

Polskie studio Pixelated Milk w 2017 r. wydało grę „Regalia: Of Men and Monarchs”. Była to turowa gra fabularna z elementami strategicznymi dziejąca się w krainie fantasy. W nowej grze twórcy postanowili całkowicie zmienić otoczkę fabularną i osadzić grę w realiach II wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE: Wcielisz się w księdza lub złodzieja. Symulatory znad Wisły podbijają serca graczy

„Warsaw” skupi się na przedstawieniu wydarzeń z Powstania Warszawskiego. Jako, że twórcy nie mają zamiaru pisać historii na nowo, nie możemy spodziewać się pozytywnego zakończenia. Pixelated Milk chce skupić się na bohaterach, którzy robili wszystko, co w ich mocy, żeby odzyskać ojczyznę. To właśnie nimi będziemy dowodzić w grze.

Sama walka ma nawiązywać do cenionej i popularnej gry „Darkest Dungeon”, w której trzeba było przemyśleć każdy ruch, gdyż błędy, a co za tym idzie śmierci bohaterów były nieodwracalne (taka gra to tzw. dungeon crawler, gdzie bohaterowie zwykle penetrują lochy, zamki, walczą z potworami). Taka trudna rozgrywka mogła frustrować początkujących graczy, ale doświadczeni fani strategii byli zachwyceni.

CZYTAJ TAKŻE: W rządzie nie chcą patriotycznych gier Glińskiego

Reklama
Reklama

Przedstawiając grę na łamach serwisu Gamespot twórcy „Warsaw” przyznali, że styl artystyczny „Warsaw” nawiązuje do prac Mike’a Migoli i jego serii Hellboy. Tłumaczą, że taki komiksowy styl pozwala odzwierciedlić powagę tematu, a jednocześnie nie zakłócać czytelności przekazu. Grywalna wersja zostanie pokazana pod koniec marca na konwencie PAX East.

""

Powstańcy w akcji w grze „Warsaw”

Foto: cyfrowa.rp.pl

Pixelated Milk zapewnia, że podczas gry poznamy wielu bohaterów, którzy będą mieli swoje historie i umiejętności. Gracz musi te ostatnie wykorzystać i zadbać o broń oraz zaopatrzenie. Gra będzie podzielona na 3 segmenty. Najwięcej czasu gracze spędzą podczas starć, ale ważny też będzie aspekt dowodzenia placówkami i patrolami. To od gracza będzie zależał los poszczególnych dzielnic Warszawy. Gra będzie toczyła się w trybie turowym, co oznacza, że liczyć się będzie taktyka, a nie szybkość klikania.

Jeśli gra okaże się tak samo dobra i popularna jak „Darkest Dungeon” jest szansa, że temat Powstania Warszawskiego stanie się bardziej znany za granicą

– „Warsaw” to próba stworzenia czegoś niekonwencjonalnego w temacie, który trudno przełożyć na język gier video. Do tego temat ten jest dość niezrozumiały poza granicami Polski – tłumaczą twórcy.

CZYTAJ TAKŻE: Gry, które w ubiegłym roku rozbiły bank

Reklama
Reklama

Jeśli gra okaże się tak samo dobra i popularna jak „Darkest Dungeon” jest szansa, że temat Powstania Warszawskiego stanie się bardziej znany za granicą.

""

Kadr z gry Enemy front

Foto: cyfrowa.rp.pl

Nie jest to pierwsza gra poruszająca temat Powstania Warszawskiego. W 2014 r. wyszła strzelanka „Enemy Front” od CI Games, a dwa lata wcześniej niezbyt udana „Uprising44: The Silent Shadows” od DMD Enterprise.

Gra może wzbudzić kontrowersje. Już teraz internauci są podzieleni w ocenie. Jedni uważają, że to świetny pomysł na promocję naszej historii, zaś inni mają wątpliwości, czy to dobry temat na grę i mówią o „banalizacji tragedii naszych dziadków”. W powstaniu zginęło około 200 tys. osób, z czego przytłaczająca większość to ludność cywilna.

Gry & e-Sport
The Game Awards 2025 przyznane. Zwycięska gra bije rekordy popularności
Materiał Promocyjny
Bezpieczeństwo to nie dodatek. To fundament systemu płatności
Materiał Promocyjny
Dane zamiast deklaracji. ESG oparte na faktach
Gry & e-Sport
Rewolucja w grach: AI tworzy postacie, które myślą jak ludzie
Gry & e-Sport
Już jest hitem w USA. CD Projekt pokazał zwiastun „Wiedźmina 4” z niezwykłą grafiką
Gry & e-Sport
Kiedy pojawi się czwarty Wiedźmin? CD Projekt odsłania kolejne karty
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama