W rządzie nie chcą patriotycznych gier Glińskiego

Resorty finansów oraz przedsiębiorczości i technologii blokują projekt ustawy, który wprowadza ulgi w CIT dla twórców tzw. kulturowych gier wideo.

Publikacja: 18.01.2019 14:33

Minister kultury Piotr Gliński nie pozyskał dla swej idei pozostałych ministrów. Źródło: Fotorzepa/

Minister kultury Piotr Gliński nie pozyskał dla swej idei pozostałych ministrów. Źródło: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

Foto: Minister kultury Piotr Gliński nie pozyskał dla swej idei pozostałych ministrów. Źródło: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

Kontrowersyjny projekt Ministerstwa Kultury, który zakłada wsparcie tych producentów, którzy stworzą tytuły nawiązujące do polskiej historii i tradycji, już wcześniej spotkał się z licznymi wątpliwościami rodzimych game deweloperów. Teraz projekt regulacji, który ulgami miał zachęcać do tworzenia gier „narodowych”, trafił na rafy w samym rządzie.

„Projekt może stymulować do rozbudowywania na siłę produkowanych gier o elementy fabuły, które nie są oczekiwane przez konsumentów, a zatem może wręcz niekiedy zmniejszać ich szanse na osiągnięcie sukcesu”

Projekt ustawy przekazany do konsultacji resortowych negatywnie oceniło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Wskazuje w swojej opinii, że gry odnoszą sukces z reguły ze względu na swoją mechanikę, a nie treści kulturowe. Resort tłumaczy, że część odbiorców gier logicznych, wyścigowych, czy sportowych nie oczekuje nagromadzenia nawiązań do polskiego dorobku kulturowego, lecz oderwanych od tych treści wyzwań. „Projekt może stymulować do rozbudowywania na siłę produkowanych gier o elementy fabuły, które nie są oczekiwane przez konsumentów, a zatem może wręcz niekiedy zmniejszać ich szanse na osiągnięcie sukcesu” – czytamy w uzasadnieniu MPiT.

CZYTAJ TAKŻE: Żona porwana przez pterodaktyla, czyli boom na gry

Z kolei Ministerstwo Finansów (MF) wskazuje, że projekt wprowadza ulgę podatkową skierowaną wyłącznie do bardzo wąskiego grona przedsiębiorców. Tymczasem tego typu ulgi winny być przeznaczone dla szerokiego kręgu odbiorców. „Każda nowa ulga oznacza nie tylko znaczne skomplikowanie obowiązujących przepisów, które stają się przez to mniej czytelne dla niezainteresowanych nim odbiorców, ale także stanowi obciążenie dla aparatu skarbowego, który musi być przygotowany do obsługi związanych z nią zdarzeń” – argumentuje MF.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd ma już projekt ustawy o grach patriotycznych

Projekt ustawy resortu kultury z grudnia ub. r. zakłada, że wejdzie ona w życie miesiąc po ogłoszeniu. Jeśli tak się stanie, to producenci gier kulturowych będą mieli możliwość zaoszczędzenia w podatku dochodowym 19 zł (jeśli płacą podatek dochodowy w wysokości 19 proc.) na każde 100 zł poniesionych kosztów kwalifikowanych na produkcję gry objętej certyfikatem.

Gry & e-Sport
Rozczarowująca premiera gry „Frostpunk 2” wstrząsnęła giełdą. Co poszło nie tak?
Gry & e-Sport
„Fallout”, czyli drugie życie wielkiego przeboju. Gry wideo łączą się z filmami
Gry & e-Sport
Palestyńczyk mści się za rodzinę. Gry wideo szybko reagują na wydarzenia
Gry & e-Sport
„Niezwyciężony” według Lema z dobrymi ocenami. Gorzej z zainteresowaniem graczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gry & e-Sport
Dziś premiera „Niezwyciężonego”. To gra oparta na powieści Stanisława Lema