Jako pierwszy informację podał serwis gry-online.pl, który napisał, że na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikowano wpis informujący, że pojawiły się plany przejęcia rodzimej firmy przez holenderskie Proxima Beta Europe B.V., będące spółką zależną chińskiego giganta. Nie są jednak znane warunki finansowe transakcji.

CZYTAJ TAKŻE: „Duchowe opium”. Po gig-techach Chiny biją w sektor gier

1C Entertainment, to założona w 2017 r. międzynarodowa grupa kapitałowa z siedzibą główną w Warszawie. Poprzez spółki zależne zlokalizowane w Polsce, Czechach, na Węgrzech, w Rosji i na Cyprze, od ponad 20 lat jest związana z branżą gier wideo.

Grupa prowadzi działalność w trzech odnogach związanych z branżą gier wideo: dystrybucji tradycyjnej i cyfrowej gier wideo, specjalistycznych usług dla branży gier wideo i produkcji gier wideo w oparciu o własne oraz zewnętrzne IP.

W przeszłości 1C Entertainment chciało zadebiutować na warszawskim parkiecie. Spółka w 2018 r. złożyła prospekt emisyjny do KNF. Jednak pod koniec 2019 r. firma złożyła do KNF wniosek o zawieszenie postępowania w sprawie zatwierdzenia jej prospektu emisyjnego. Tłumaczono wówczas, że była to wypadkowa kilku uwarunkowań, zarówno biznesowych, jak i rynkowych.