Gry to ziemia obiecana, ale nie dla wszystkich

Adobe Stock

Spośród ponad trzydziestu studiów notowanych na warszawskiej giełdzie najlepszą propozycją inwestycyjną są cztery największe – uważają eksperci.

Branża gier jest fenomenem w polskiej gospodarce i na warszawskiej giełdzie. To właśnie twórcy gier stanowią najliczniejszą grupę debiutantów w ostatnich kilkunastu miesiącach. W sumie na obu parkietach, NewConnect i głównym, notowanych jest już ponad 30 takich firm.

Na które postawić? Odpowiedź nie jest prosta.

Rynek dojrzewa

Wbrew pozorom akcje większości z nich w minionych kilkunastu miesiącach potaniały, więc patrzenie przez pryzmat największych, drożejących gwiazd może być mylące. Co ciekawe, to właśnie te ostatnie zdaniem ekspertów mają największy potencjał wzrostu. Najwyższy, bo aż 30-proc., jest on w przypadku Ten Square Games (którego hitem jest gra „Fishing Clash”) – wynika z naszych szacunków, bazujących na raportach, jakie trafiły na rynek w ostatnich tygodniach. Na kolejnych miejscach są CD Projekt, 11 bit studios i PlayWay z kilkunastoprocentową przestrzenią do zwyżki.

Czytaj także: Polskie produkcje nie giną w międzynarodowym tłumie

Dominacja największych firm wynika również z faktu, że eksperci rzadko biorą pod lupę mniejsze studia. Trudno im się dziwić, bo gros z tych firm ma na tyle młody biznes, że trudno pokusić się o jakiekolwiek prognozy dla nich. Natomiast w przypadku wspomnianej już „wielkiej czwórki” możliwe jest sporządzenie prognoz, bazujących na szacunkach sprzedaży zbliżających się premier. Najbardziej wyczekiwaną jest „Cyberpunk”. Pojawi się 16 kwietnia 2020 r.

W poszukiwaniu pereł

Kampania marketingowa „Cyberpunka” podczas czerwcowych targów branżowych w Los Angeles mocno podgrzała atmosferę. Po tym wydarzeniu część analityków podniosła prognozy sprzedaży „Cyberpunka”. Inwestorzy też mocno wierzą w nową grę. Wycena CD Projektu przekracza już 21 mld zł i jest wyższa niż wartość takich państwowych gigantów jak KGHM czy PGE.

Równie atrakcyjną propozycją inwestycyjną jak CD Projekt jest PlayWay, choć działa w diametralnie innym modelu biznesowym. Jest wydawcą, a w grupie kapitałowej ma kilkadziesiąt studiów. Analitycy patrzą też z optymizmem na 11 bit studios, które w ostatnich tygodniach zebrało kilka różnych wycen – wszystkie powyżej aktualnego kursu. Według Erste wyniki 11 bit w latach 2019 i 2020 r. będą oparte na sprzedaży „Frostpunka”, a w kolejnym roku odbędzie się premiera gry nazwanej roboczo „Projekt 8″.

Czytaj także: CD Projekt jest warty więcej niż KGHM. Rekordowy kurs akcji

Część z obecnych małych spółek powinna odnosić sukcesy komercyjne, co będzie z kolei mieć odzwierciedlenie w ich wycenie. Co jest bardziej atrakcyjne dla inwestora: duża czy niewielka spółka? Haitong Bank podkreśla, że małe, startupowe projekty (jak pokazuje np. historia 11 bit studios) mają większy potencjał, ale też zdecydowanie większe ryzyko, gdyż tylko nielicznym uda się przebić do pierwszej ligi. Duże spółki o ugruntowanej pozycji też nie są pozbawione ryzyka. Ale tutaj za powodzeniem nowych gier przemawiają poprzednie projekty.

Konrad 
Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku

Branża gier przeżywa rozkwit. CD Projekt jest najlepszym przykładem sukcesu, który pojawił się po globalnym sukcesie gry „Wiedźmin 3″. Ale nie jest tak, że polski sektor gier stworzył CD Projekt. Wśród spółek, które istnieją od lat, są chociażby Techland (założony w 1991 r.) czy CI Games (2002 r.), a 11 bit 
i TSG należą do młodszych. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co powoduje, 
że gry stają się naszym flagowym produktem eksportowym. Ale fakt, że 
w Polsce kształci się dużo cenionych kadr informatycznych, ma znaczenie.

Mogą Ci się również spodobać

Marsz robotów przyspieszył, ale i tak tracimy dystans do Europy

Polski przemysł kupił w ub. roku rekordową liczbę 1891 robotów. Ma to być remedium ...

Wydawcy w Europie oburzeni zignorowaniem ich praw przez Google

Branża ostro protestuje przeciwko oświadczeniu koncernu, iż nie ma zamiaru płacić wydawcom za wykorzystywane ...

Wojskowe kamery na podczerwień znalazły zaskakujące zastosowanie

Lockheed Martin opracował z firmami Surface Optics i Providence Photonics system, który wykorzystywany jest ...

Australia: za cyberatakiem na parlament stały Chiny

Australijskie służby wywiadowcze ustaliły, że za cyberatak na parlament i trzy największe partie polityczne ...

Amazon stworzył inteligentny… dzwonek do drzwi. To bat na złodziei

Amerykański Amazon chce opatentować nowoczesny dzwonek do drzwi, który pomoże zwalczać kradzieże paczek. W ...

Polska biotechnologia nie może rozwinąć skrzydeł

W 2025 r. globalny rynek badań biotechnologicznych ma być wart 727 mld dol. Ten ...